Avatar billede mikall Nybegynder
09. januar 2002 - 15:55 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

Hjælp ønskes hurtigt

Er der nogle der ved noget om en virus der hedder \"W32.badtrans\" / \"@mm.enc\" Eller kender et sted på nettet hvor man kan læse om den?
Avatar billede dengalepose.dk Nybegynder
09. januar 2002 - 15:58 #1
Avatar billede dios Nybegynder
09. januar 2002 - 15:59 #2
Avatar billede dengalepose.dk Nybegynder
09. januar 2002 - 16:02 #3
Avatar billede mikall Nybegynder
09. januar 2002 - 16:03 #4
ved i om den er ondartede? og hvad den gør
Avatar billede dengalepose.dk Nybegynder
09. januar 2002 - 16:04 #5
Avatar billede yeti Nybegynder
09. januar 2002 - 16:04 #6
Avatar billede dengalepose.dk Nybegynder
09. januar 2002 - 16:05 #7
\"W32.Badtrans indeholder en trojansk hest, som logger tastetryk (herunder passwords) og sender disse passwords til en e-mail-adresse, som må formodes at tilhøre ham, der har lavet ormen.
Programmet, som opsnapper tastetryk, har filnavnet KERNEL32.EXE, så hvis det program ligger på din harddisk, er der stor sandsynlighed for, at du har fået ormen.\"
Avatar billede mikall Nybegynder
09. januar 2002 - 16:08 #8
Ved du om ens Computer, forudsat man ikke går på nette, kan kører videre uden indgreb - altså om programmer/filer tager skade?
Avatar billede dengalepose.dk Nybegynder
09. januar 2002 - 16:10 #9
Jeg mener ikke din puter tager skade, men du burde fjerne virussen lige meget hvad...

Det er ikke rart at have sådan noget liggende :-)
Avatar billede mikall Nybegynder
09. januar 2002 - 16:13 #10
Problemet er at det ikke er min computer, men min mors!

Jeg takker for det hurtige svar :-)
Avatar billede yeti Nybegynder
09. januar 2002 - 16:35 #11
Den omtalte e-mail adresse var en hotmail der er blevet lukket. Det udelukker ikke at senere udgaver af virusen benytter nye adresser...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester