Avatar billede lokum Nybegynder
17. januar 2002 - 20:40 Der er 5 kommentarer og
2 løsninger

Ang \"full screen\"

Hvad gør man hvis man ønsker:

En stand alone flash-player (altså ikke til browser) - som ikke må være \"resizable\", dvs. ikke ændre den oprindelige størrelse (f.eks. 200x300 dpi) - men som skal være full screen? Kan man det?

(Hvis jeg har formuleret det dårligt - så svarer det til en løsning i en browser hvor man f.eks. bare kunne indsætte swf-filen midt på en html-side, sådan at resten af html-siden omslutter/omkranser flashen.)

Mvh.
lokum
Avatar billede claus.arndt Nybegynder
17. januar 2002 - 20:48 #1
Flash5 har en indbygget afspiller FLASHPLA.EXE, den viser først originalstørrelse men kan maximeres til fuld skærmstørrelse. Man kan trække den ud af Macromedia\'s Flash5 prøversion.
Nu håber jeg at ha\' forstået dit spørgsmål rigtigt!
Avatar billede barklund Nybegynder
17. januar 2002 - 22:26 #2
I starten af din .fla skriver du følgende actionsscript (tror nok det er rigtigt, det kan vælges som standard i Normal mode):

FS_Command(\"fullscreen\",\"true\");
FS_Command(\"Autoscale\",\"false\");

Eller også hedder den sidste blot \"scale\" - det kan jeg ikke huske...

/Barklund
Avatar billede kragekjaer Praktikant
18. januar 2002 - 16:55 #3
Jeg tror jeg har forstået....

Ved ikke om følgende virker, men prøv at lave en ny .exe, hvor du har ét movieclip.

Sæt en action på 1. frame, hvor du loader din oprindelige fil ind. Den oprindelige fil, skal være en .swf
Avatar billede lokum Nybegynder
18. januar 2002 - 16:55 #4
--->>> barklund, tak igen. (den hedder \"allowscale\") Outputtet fra flash er åbenbart ikke begrænset til scenens dimensioner, det skal man åbenbart \"maske\" væk... hm!

Men tak, begge to. SVAR - barklund?
Avatar billede kragekjaer Praktikant
18. januar 2002 - 16:56 #5
Hvis du ikke kan finde ud af det, mail  mig filen på dennis@kragekjaer.dk
Avatar billede lokum Nybegynder
18. januar 2002 - 16:57 #6
Hov, vi fik vist skrevet samtidig. Tak for dit forslag, men sagerne virker jo som sagt nu - forstår iøvrigt ikke helt dit forslag...´(o;
Avatar billede barklund Nybegynder
18. januar 2002 - 17:26 #7
yesyes...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester