Er der nogen der kan forklare mig hvad polymorfi er. Har læse om det et par gange,men jeg kan virkelig ikke se ideen/se de smarte i polymorfi. Og hvodan implementerer man polymorfi ?.
Polymorfi er et meget vigtigt begreb, der er helt centralt når man programmerer objekt orienteret. Ideen er at objekter kan antage forskellige former (heraf navnet polymorfi) alt efter hvor det befinder sig (metode kald etc). Du kan så skrive generiske programmer uden at vide hvilke konkrete instanser der måtte blive tilføjet i fremtiden. F.eks. kan du skrive sorteringsprogrammer og lign. og disse kan bruges også af fremtidige objekter. Med andre ord bliver dine anvendelsesmuligheder (for dine klasser og programmer) meget bredere. I Java er Collections et godt eksempel hvor en masse metoder er defineret der arbejder på generelle mængder af forskellig type, inklusive de klasser du og jeg og mange andre vil skrive i fremtiden. Helt konkret er det således at når man nedarver en klasse fra en anden kan den nedarvede klasse altid optræde som (i forklædning af) den klasse den nedarver fra (og de klasser denne er nedarvet fra). Dette gælder også for de interfaces man implementerer. Netop pga af dette er det utrolig vigtigt at man kun nedarver en klasse fra en anden hvis de virkelig er meget tæt relaterede. Man skal aldrig nedarve bare for at få adgang til nogle protectede metoder eller lign.; nedarv kun hvis den ned- arvede klasse er af samme type som den klasse den nedarver fra.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.