24. januar 2002 - 13:45Der er
11 kommentarer og 1 løsning
imagemap med onmouseover
Jeg har en grafisk menu (100% billede) hvor jeg har tegnet menupunkter på og tildelt dem hver deres imagemap med henvisning til forskellige sider. Problemet er så at jeg godt kunne tænke mig en onmouseover effekt hvor det imagemap man nu føre musen over skifter billedet ud, så den tegnet skrift f.eks bliver oplyst e.l. Jeg ved det nemt kan lade sig gøre med et alm. billede, men her er det imagemappet jeg skal ind og rode ved.
<IMG SRC="menu.jpg" BORDER="0" WIDTH="200" HEIGHT="325" ALIGN="bottom" USEMAP="#menu"> <MAP NAME="menu"> <AREA SHAPE="rect" COORDS="75,32,109,39" HREF="home.html" onmouseover="???ja, hvad skal man så skrive her??> </MAP>
Jeg er ikke så stiv i java så de tilbagemelding jeg nu (forhåbentlig :-) får, må godt være detailerede og nemme at forstå.
Du kan ikke skifte en del af billedet ud, så skulle du lave et billede for hvert imagemap, det bliver noget bøvl. Hvis det bare er teksten du vil ændre, skulle du overveje at skrive teksten seperat, det kræver nok noget absolute positionering, og vil i bedste fald kun virke i nogle browsere. Har du et link til siden? Så kan jeg kigge på det...
Nej så tror jeg desværre jeg er blevet misforstået. Det jeg mente var at når musen kørte over et af imagemappene skal hele billedet skifte. Ligesom man nomalt gør det med alm. billederfiler, her skal det så bare være imagesmappet der udløser det. Håber dette her er lidt mere forståligt:-) Jeg kan desværre ikke tilbyde en link til en side, for så havde det måske været nemmer.
Jamen du kan da sagtens lave en onmouseover på din imagemap! <area onmouseover="skiftbilledet(1)"> vil køre funktionen skiftbilledet med værdien et, når du kører musen over.
Det var lige præsis sådan noget jeg tænkte på. Men du vil vel ikke være så sød at skrive resten af koden da jeg er en nørd til javascript. Jeg mener der skal vel stå noget mere foroven i dokumentet. Altså funktionen som kales frem senere eller sådan noget. Eller er det nok at skrive <area onmouseover="skiftbilledet(1)">
Hm, det bliver lidt svært uden at se resten af din kode. Gider du paste det her? Så kigger jeg. Det kræver dog at du sætter poointene ned til noget mere rimeligt, 60 feks.
Her er ihvertfald koden: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0 Transitional//EN"> <HTML> <HEAD> <TITLE>menu</TITLE> <head> <META NAME="Generator" CONTENT="Stone's WebWriter 3.5"> </HEAD> <BODY topmargin="0" leftmargin="0">
175 er al for mange point til et simpelt spørgsmål. Det ødelægger pointsystemet lidt hvis folk smider en hel masse point ud til simple spørgsmål, men det er selvf svært at vide hvis man er ny. Hvis du selv lægger et svar, så kan du ved at bruge knappen avanceret tildele dig selv 115 point, og mig 60, hvis mit forslag ellers virker efter hensigten. Det skulle det nu gøre. <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0 Transitional//EN"> <HTML> <HEAD> <TITLE>menu</TITLE> <META NAME="Generator" CONTENT="Microsoft FrontPage 4.0"> <script type="text/javascript"> function skiftbilledet(tal){ if (tal == 1) document.billede.src = url til billede der skal bruges når musen går over området "menu"; if (tal == 2) document.billede.src = url til billede der skal bruges når musen går over området "profil"; if (tal == 3) document.billede.src = url til billede der skal bruges når musen går over området "galleri"; if (tal == 4) document.billede.src = url til billede der skal bruges når musen går over området "exit"; } </script> </HEAD> <BODY topmargin="0" leftmargin="0">
jeg tror du fik alle pointene alligevel, men jeg skal nok huske det til en anden gang. Men 10000000 gange tak - det virker. Nu har jeg også bare siddet og ledt efter det på nettet i to dage uden resultat før nu!
Hej ras. Hvordan skal koden anno 2004 se ud? Jeg får nemlig besked om syntaxfejl...
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.