Domæne og lidt basalt info
Vores lille firma netværk som består af 3 computer samlet i en 100Mbit switch, og har adgang til internet igennem en Cisco 677 router der også sidder i switchen. Vi kører med dynamiske ip-adresser, da det står i folderen fra Cybercity.Nu skal vi kunne koble os på en server en firmaet inden ved siden af, og kabel er trukket, men deres server kører som domæne kontroller.
Sikkerheden er meget vigtig, men hvordan kan jeg sikker mig at det blive sat ordentligt op (deres netværks mand, synes at være lidt usikker på hænderne)
Desuden siger han til mig at vi skal kører med ip-adresser som 192.168.1.25 men er sådan adresse ikke for kendte for hacker og den slags? (jeg ved ikke specielt meget om alt det der)
Vil vores netværk virker på domæne kontrolleren, (andre folk der er på domænet (ca 50 computer) skal ikke på nogen måde kunne se vores computer (de bliver styret af den, men vi skal bare kunne upload til den)
