Min svoger har en Citroen C1 med multimedieskærm. Hn har en Oneplus 11 tlf. Når han parrer dem virker det fint. Han kan ringe og modtage opkald. Men når han modtager opkald, står der "ukendr" og nummeret der ringer. Men den burde jo hente nr i telefonbogen som også er indlæst i mm systemet. Har slettet tlf og oprettet igen et hav af gange. Tlf og genstartet mange gange. Jeg har så en OnePlus 13. Hvis jeg sletter hans tlf fra mm systemet og parrer min, er der ingen problemer. Så vises navn fra telefonbogen og nummer fint. Nogen der har gode ideer. Har også prøvet Chatgpt uden held.
så vidt jeg ved giver man tilladelse til at bilen tilgår telefonens hukommelse.... men måske hans kontakter kun er gemt i google contacs eller vice versa
Den tror jeg er ret enkel - på telefonen går man ind i bluetooth-menuen og finder listen over parrede enheder. Ud for hver enhed er der et tandjul til at tilgå dens indstillinger, og herinde kan du aktivere "Tillad adgang til dine kontakter og din opkaldshistorik". Uden den er det kun "Medielyd" der er tilgængelig.
Jeres to telefoner har nok forskelligt udgangspunkt sikkerhedsmæssigt, så kontakter ikke deles pr. automatik på den "gamle" 11´er.
Jeg tror altså ikke der overføres noget til bilens mulitimedie center - hvad skulle man bruge telefonbogen til dér? - når ikke telefonen er tilsluttet... - og hvordan skulle systemet holde styr på forskellige telefonbøger, når flere forskellige telefoner tilsluttes?
Nej, bilen forbinder til telefonens kontakter over Bluetooth, og kan derfor (via telefonen) vise kontakterne og lave opkald.
Jeg har en One+, hvor jeg via Bluetooth bruger telefonen i bilen med indstillingerne slået til: telefonopkald, medielyd og kontaktdeling. Det er med en Zenec radio.
Selv om det ikke længere er særligt udbredt, kan det så tænkes, at han har gemt kontakterne på sit simkort og ikke på selve telefonen eller i Googles kontakter. Visse bilsystemer kan ikke finde kontakter, hvis de kun er gemt på simkort.
Har kigget på kontakter. De indlæses også fint i multimedia systemet og man kan fint bruge kontakterne, når man ringer ud. Har også tjekket, at kontakter står ens på min og hans telefon.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.