29. januar 2002 - 15:33Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Fejl i simpelt script
Er der nogen der kan se, hvad der gør, at ordet 'undefined' printes efter teksten, når man kører følgende script. Det er sikkert en latterlig fejl, men jeg kan simpelthen ikke få øje på den.
<html> <head> <title>Udskriv med fed</title>
<script>
//erklær variabel og få input fra bruger
var tekst = window.prompt("Skriv en sætning", "Skriv her");
//udskriv
document.write( fed() );
//funktion
function fed() { return document.write("<b>Du skrev: <br><br>" + tekst + "</b><br><br> og det var jo meget godt..." ); }
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.