Avatar billede Syska Mester
07. februar 2002 - 14:50 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Hvad sker der mere præcist

Hey, jeg har skrevet koden neden under, og ville bare lige høre hvordan den function mere præcist virker, er det når siden er færdig med at loade at den bliver udført eller er det før, for jeg ville lave en automatisk function der fjerner en værdi fra en database, med det samme at bruger lukker vinduet eller skriver en adresse til en anden hjemmeside.

håber der er nogle der kan svare på det, måske findes der eventuelt en anden function end onclose der er vedre til det jeg skal bruge den til, men det kan i vel fortælle mig.

<HTML>
<head>
<title>test</title>
</head>
<script language="JavaScript">
</script>
<body onload="window.close()";></body>

Avatar billede fri-hash Nybegynder
07. februar 2002 - 15:00 #1
det du har skrevet vil lukke vinduat straks det loades - det lyder som om du måske har brug for onunload - den kaldes når siden unloades, enten ved at lukke vinduet eller ved at taste en ny adresse i adresselinien
Avatar billede fri-hash Nybegynder
07. februar 2002 - 15:02 #2
altså:
<body onunload="window.close()";></body>

bemærk at window.close kun virker hvis det er et vindue du selv har åbnet med window.open ... ellers vil der komme en advarselsboks, brugeren skal klikke "ok" til
Avatar billede Syska Mester
07. februar 2002 - 15:14 #3
Det er fordi jeg har lavet et PHP script så jeg kan se hvor mange der er online på min side, og så snart han lukker vinduet vil jeg ha' kørt et php script det fjerner ham fra databasen så han ikke mere står til online mere.

Hvis I/du har en bedre måde at lave det på, er i meget velkommen til at skrive hvordan da jeg ikke lige kan komme på andet.
Avatar billede rou Nybegynder
07. februar 2002 - 15:38 #4
Til det formål skal du bruge GLOBAL.ASA filen, hvor du skal definere functionerne:
<%
Sub Session_OnStart
End Sub

Sub Session_OnEnd
End Sub
%>

I dem kan du så have din kode, som tæller antal Online brugere.

Men istedet for at gemme det i en database, så gem en Application variable, som du tæller op.
Den kan du så tælle ned igen, hver gang en session lukkes.

- Rou
Avatar billede Syska Mester
07. februar 2002 - 16:42 #5
øhh, det skal være i PHP
Avatar billede fri-hash Nybegynder
07. februar 2002 - 17:37 #6
er din side lavet i frames?

du kan gøre så du siger " når denne side forlades åbner jeg et nyt vindue som er det script der logger brugeren af og dette vindue lukker jeg når jeg har logget ham af " ...problemet er bare at hvis dit site består af flere sider, så ved du jo ikke hvilken af dem han forlader sitet fra ... og hvis du laver det på alle sider vil scriptet også blive udført når han går fra en side til en anden indenfor sitet

så hvis du har en (usynlig) frame der ikke ændres ved navigering indenfor sitet, så laver du i den source der "vises" i denne frame følgende:
<body onunload="window.open('logudscript.php', 'titel');"

og så sørger for at lukke logudscript når det har udført sine handlinger
Avatar billede Syska Mester
07. februar 2002 - 18:22 #7
jeps, lyder som om du har fåetstået hvad jeg mener fri-hash, jeg vil lige prøve det inden du får de point
Avatar billede fri-hash Nybegynder
17. februar 2002 - 19:55 #8
fik du svar nok ??
Avatar billede Syska Mester
17. februar 2002 - 20:03 #9
jeps
Avatar billede fri-hash Nybegynder
17. februar 2002 - 20:06 #10
allrighty :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester