09. februar 2002 - 20:41Der er
8 kommentarer og 1 løsning
jeg har prøvet en gang men.....
Det er anden gang jeg prøver at få hjælp her. Jeg ved godt den er svær at løse, men vi I idet mindste ikke gøre et forsøg!!
PLZ PLZ
Jeg har været igang med at scripte et styk tid nu og jeg har klaret de fleste problemer, for et styk tid siden kom der et problem jeg ik kunne løse. Så der for beder jeg de højere magter om hjælp (jer). Hvad er der galt med mit script?
<html>
<head> <meta name="GENERATOR" content="Microsoft FrontPage 5.0"> <meta name="ProgId" content="FrontPage.Editor.Document"> <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1252"> <title>New Page 1</title> <script language=javascript> <!-- // laver ny function function fadeIn(nyStyrke){ if (document.all && nyStyrke < 100) // Tjekker browseren og om styrken er under 100 nyStyrke += 10 // Hver gang løkke løber lægges der 10 til nyStyrke document.all.amber.style.filter="alpha(opacity=" +nyStyrke+ ")" // Opacity bliver det samme som nyStyrke setTimeout("fadeIn("+nyStyrke+")",30) // Venter 30 ms til løkken løber igen }
function fadeOut(oldStyrke){ if (document.all && oldStyrke >= 10) oldStyrke -= 10 document.all.amber.style.filter="alpha(opacity=" +oldStyrke+ ")" setTimeout("fadeOut("+oldStyrke+")",30) }
<head> <meta name="GENERATOR" content="Microsoft FrontPage 5.0"> <meta name="ProgId" content="FrontPage.Editor.Document"> <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1252"> <title>New Page 1</title> <script language=javascript> <!-- // laver ny function function fadeIn(nyStyrke){ if (document.all && nyStyrke < 100){ // Tjekker browseren og om styrken er under 100 nyStyrke += 10 // Hver gang løkke løber lægges der 10 til nyStyrke document.all.amber.style.filter="alpha(opacity=" +nyStyrke+ ")" // Opacity bliver det samme som nyStyrke setTimeout("fadeIn("+nyStyrke+")",30) }// Venter 30 ms til løkken løber igen }
function fadeOut(oldStyrke){ if (document.all && oldStyrke >= 10){ oldStyrke -= 10 document.all.amber.style.filter="alpha(opacity=" +oldStyrke+ ")" setTimeout("fadeOut("+oldStyrke+")",30)} }
Det hjælp desværre ikke, så jeg lavede et nyt script til fade men nu kommer nye problemer. Jeg kan ikke fører musen hen over begge billeder unden der går lort i det hele. Hvis I ikke forstår så kan i lige prøve ik'!!. Kan I se hvad der galt??
Hvis du vil have noget der virker 'efter hensigten' kommer du nok til at forklare hvad hensigten er. Den er lidt svær at gætte udfra noget kode der ikke får anden kommentar end at den ikke duer.
jo ser du den første kode jeg skrev for en "fejltagelse" men nummer to den skal gøre sådan at når man kører musen hen over billedet fader den lige så langsomt op og tilbage igen når man tager musen væk. MIT PROBLEM er bare at hvis jeg kører musen over på et andet billede inden den er det første er færdig med at fade så hænger lortet... MEN HENSIGT ER AT DET SKAL KOMME TIL AT VIRKE... SÅDAN
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.