Her ligger der så en ".dbx"-fil for hver af mine mapper i Outlook (indbakken, udbakken etc.). I samme skuffe opdager jeg at der ligger en skuffe ved navn "mail". Denne skuffe indeholder også ".dbx"-filer til bakkerne i outlook. Filerne fylder i alt 22 MB, så det ville være rart at fjerne dem. Men hvorfor ligger de her? Kan man fjerne dem? De er en et ½ år ældre end dem der ligger det andet sted.
Jeg har spurgt om dette før, og fik ikke andre svar end andre havde samme problem:
Når jeg har fået flere tusinde email begynder Outlook er blive langsom. Derfor bruger jeg export-funktion, hvorved jeg kan begynde på en frisk. Men hvad så hvis jeg vil kigge i de gamle emails for at slå noget op. Jeg skal vel ikke importere dem igen? Her ligger mine nye emails jo! Findes der ikke et program der kan browse i ".pst"-fil, som filen hedder når man exporterer. (jeg har på fornemmelsen at exportfunktion kun er lavet for at importere emails til et andet program. Men findes der så ikke en anden mulighed for at ligge sine emails på lager?)
det der sikkert er sket, er at at har inst. Outlook 2 gange, evt. når du inst. en office pakke.
Når jeg formaterer mit c-drev, gemmer jeg alle mapper fra den selvsamme sti som du har.
Når jeg så skal have Outlook til at køre igen, starter jeg prgrammet op som normalt - sætte konti ind osv - alt det man nu skal. Nu har Outlook oprette stien og mapperne (idx, osv) - derefter kopirer jeg de gamle mapper ind i samme direktorat og den spørger om den skal overskrive - ja tak! Og vupti, nu er alle min email tilbage - NÅJA - HUSK AT OUTLOOK IKKE MÅ VÆRE ÅBEN NÅR DU GØR DETTE.
Det - nu når du har 2 "mail" mapper, som er vigtigt, er at du gemmer begge, for hvis det nu viser sig at den ene er 3 måneder gammel osv.
Eller vil jeg på det kraftigste anbefale dig at have en lille bog/notesblok, hvor du skriver alle livsvigtige data, såsom koderder og adr. til hjemmesider, emailkonti ind.
jeg har prøvet at miste alle data/emails engang - det var ikke sjovt, specielt ikke hvis man har et firma og kunder man gemmer koder for *LOL*
Du kan lægge din post-mappe lige hvor du vil há den. Åben Outlook Express > Funktioner > Indstillinger > klik på Fanen Vedligeholdelse > og klik så på knappen LAGRINGSMAPPE, nu kan du så vælge hvor du vil há din postmappe liggende.
Du kan sagtens há en mappe der f.eks. hedder gammel-post til 'gamle' meddelelser, hvis du så vil læse en af de 'gamle' meddelelser klikker du bare på den meddelelse du vil læse og dit postprogram åbner (ligesom doc. filer åbner word etc.)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.