Avatar billede anold Nybegynder
19. februar 2002 - 14:02 Der er 1 løsning

Keypress og ComboBox

Jeg har en ComboBox med en masse nummer i.
Når comboBox'en starter op er det er det altid i
itemindex -1, og det er helt ok.
Når jeg så taster noget ind i Combobox'ens tekstfelt
så søger combobox'en ned gennem listen (Auto DropDown) og finder noget der passer til det indtastet, comboBox'ens itemindex passer også til linjen i listen , MEN når jeg så trykker på Enter, så "lukker" combobox-listen og itemindex bliver igen -1 og der ved bliver mit tekstfelt blankt
hvordan kan jeg løse det problem
Avatar billede hreiff Nybegynder
19. februar 2002 - 16:03 #1
Det er klart, for du har ikke 'selected' noget længere, men du kan henvise til Combobox1.text, som indeholder strengen - eller du må lave en ekstra variabel som du tildeler en værdi i combonbox1.enter:

procedure TForm1.ComboBox1Enter(Sender: TObject);
begin
  ComboItem := Combobox1.itemindex;
end;
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester