Selvfølgelig kan man lave alle mulige små narrestreger; men jævnfør Stofas abb. betingelser. Man må kun tilslutte 1 PC. I modsat fald skal der tegnes et specielt abb. Iøvrigt påståe Stofa at det ikke kan lade sig gøre at koble flere på.
Har snakket med en der fik det til at virke med en D-Link DI-804 (indbygget 4 ports switch). - brugerene kan logge på samtidigt, da de får tildelt lokale IP-adresser af routeren som udadtil (for stofanet) bare ligner een PC.
Jeg har selv kigget efter en Trendnet TN-TW100-S4W1CA (også indbygget 4 ports switch), hvorfor jeg kontaktede trendnet og fik følgende svar: "Stofa har ikke nået at teste Internet Stationen endnu, men vi prøver at få dem til at skynde lidt på sagen :) Hvis de kan få det til at spille sammen, har vi også snakket med dem om at de skulle overtage support på kombinationen Stofanet/TRENDnet Station, så de selv kunne løse evt. problemer." (citat Mikkel Lebeck) Envidere fik jeg at vide at resultaterne af deres test med stofanet skulle komme op på hjemmesiden www.trendnet.dk snarrest.
Det lyder som om stofa er ved at gøre det lovligt at dele en forbindelse. Det synes jeg er helt okay, da man ellers skal investere i en antenne forstærker til 1300,- hvis man skal koble 2xstofanet til et stik. (altså 1900,- i oprettelse hvilket er totalt latterligt)
Jeg synes altså også det virkede totalt åndsvagt ikke at måtte sætte 2 computere til den samme linie, når hastigheden er så stor. Jeg kan sagtens nøjes med den halve.
Har ikke købt den endnu, men regner med at købe den i næste uge. Ham fra trendnet skrev, at de havde fået svar tilbage fra alle andre internetudbydere end stofa, at deres router virkede fint. Det er nok fordi stofanet er lidt sløve. Når jeg får tid til at teste den skal jeg nok give dig besked...
Kan der være problemer med at modemet låser sig til det udleverede netkort? - det har jeg nemlig hørt. Glemmer den ikke, når man slukker for strømmen? - eller skal lave en større operation?
Hej, undskyld forsinkelsen. Jeg har ikke modtaget mail om, at du har skrevet en kommentar. Ved ikke hvad forskellen er på D-Link'en og TrendNET. Er stødt på en StofaNet bruger herinde, som har gjort det samme som mig, men med TrendNET. Brugernavn: becko
Jo, modemet kan godt låse sit til netkortet's MAC-adresse. Der sidder en reset knap på modemet, som du bare skal bruge. Der går så nogle minutter inden modemet, får forbindelsen igen, men det skulle virke!
Hvad kan jeg ellers fortælle....Jeg dynamisk IP (64.xxx.xxx.xxx) i Kolding. Nogle steder kører Stofa stadig med NAT-tildelt IP (192.xxx.xxx.xxx). Ved ikke om dette gør en forskel mht til at dele forbindelsen, men det tror jeg nu ikke!
jespersen > jeg har kørt med trendnet i 6mdr. køre perfekt, meld hvis du mangler support. nagående reset knappen, den findes ikke på de ældre udgaver, ryk stikket helst 5 min. før den glemmer alt ;)
Så Har jeg fået fat på routeren fra trendnet. Jeg kunne dog ikke få det til at spille lige i første hug. I øjeblikket forsøger jeg på noget så simpelt som at connecte fra en anden pc'er til stofanet forbindelsen, men end ikke det ser ud til at funke, selvom jeg har resettet modemet (DoxPort COM21) indtil flere gange. Kunne godt gå på stofanet fra den oprindelige PC'er, så enten har jeg lavet ged i opsætningen, eller osse er stofanet låst fast på MAC adressen på netkoret i første PC. Melder tilbage hvis situationen forbedres..
Lige en anden bedrøvende besked: Min sambo, hvis stofanet jeg skal dele, kunne kun connecte på stofanet ved hjælp af programmet stofacon.exe, ikke via 'telnet 192.168.30.2 259' eller ved at gå ind på signon.stofanet.dk (212.10.10.20) - jeg prøvede for sjov at ping'e 212.10.10.20 fra hans maskine, uden at være logget på, hvilket gik fint. Lige nu, hvor jeg forsøger at connecte til stofa fra min egen PC'er med winXP (direkte, uden om routeren) kan jeg hverken det ene eller det andet :( HJÆLP!
Klatten > tror du ikke vi bør lave det til et fælles projekt 8)
det er korrekt at du skal bruge et program til at connecte, men gem det til senere, reset modem eller stik ud min. 5 minutter modem til uplink på trendnet(krydset kabe, mit er blåt og blev leveret med trendnet, hvis du ikke har et krydskabel er der en mdi/mdix knap, bagpå trendnet, mdi hvis krydset, mdix hvis ikke) pc1 lige kabel til trendnet ligeledes pc2 osv. installer konfigurations program på computer eller i browser skriver du http://192.168.1.254 her får du et browserbaseret konfiguratonsværktøj. ved global port vælger du static configuration og så de oplysninger du har fra stofa, ip, subnetmask og gateway selvfølgelig også primær og sekundær dns. ved local port markerer du distribute ip to local computers. de enkelte pc sætter du op til hent automatisk ip adresse, jeg mener de skal genstartes, alt efter styresystem. nu smider du stofacon.exe på dine pcer, du kan logge på fra en hvilken som helst af dine maskiner, hvis du logger på samtidig fra flere maskiner, sker der ikke noget ved det og vice versa så er du faktisk kørende 8) du må undskylde de mange skift mellem engelsk og dansk, men jeg har opgraderet firmwaren til trendnet, håber du kan hit ud af aet
Hmm.. Da jeg forsøgte i morges at komme på fra min egen PC'er (koblet direkte til modem, uden om routeren!) virkede det fint. Men så kunne min sambo ikke komme på, hvis jeg pluggede hans pc direkte i modemet. Det modem skal altså være slukket i pænt lang tid før det glemmer hvilket netkort det er låst til. Lidt træls - for så ved man ikke om der er noget galt med ens konfiguration eller om det bare er modemet der driller. Den oplysning med mdi/mdix er faktisk rimeligt væsentlig (fik også det lille blå kabel med). I går virkede routeren fint som en hub, så mon ikke vi får det til at spille med internettet i aften. Jeg melder tilbage..
Becko + Klatten : Hvilket modem kører I med? - hvor lang tid skal man have lortet slukket før det holder op med at være låst til et netkort? For det ser ud til at mit skal være slukket en hel nat før det glemmer. :( Det er vel ikke noget som de styrer centralt ved stofa, som de kan låse op for, hvis man ringer til dem?
Hejsa... Modemet bliver ved med at drille. Jeg ringede til stofa og fik at vide, at man bare skulle slukke modem + computer, hvorefter man tænder først modem, dernest computer... Det virker heller ikke.. Kan i øjeblikket ikke connecte fra nogen pc'ere direkte til modem... skod...
Angående Routeren.. Er der nogen store fordele ved at opgradere fra Firmware 4.20 til Firmware 6.0B? mvh, Jesper.
Da jeg kom hjem fra påskedruk i morges kl. 5 virkede hele lortet perfekt. Modemet havde overgivet sig og låst sig til routeren, så nu kan vi gå på internettet fra alle PC'ere på vores LAN. Har haft de samme indstillinger i Routeren hele tiden, men den skulle åbenbart lige have tid til at tænke sig om før den virkede.
Hmmm, det lyder lidt øhm heldigt. Håber det virker, når jeg selv køber min. Jeg udsatte mit køb, da jeg læste om dine problemer. Jeg havde ikke tid til at bikse så meget med det.
Er du sikker på, at du ikke har gjort et eller andet vigtigt? - i fuldskab?
Tror kun det var modemet der drillede.. Jeg havde jo problemer med bare at connecte fra en anden PC'er direkte sluttet til modemet.. Opsætningen af Routeren var utrolig let.. Så det skal du ikke lade dig afskrække af..
Men jeg skal ikke kunne sige hvad jeg har lavet i fuldskab :) Du bør nok tage på druk når du får din router, for at få det til at virke :)
Så vidt jeg har forstået det, så KØBER man en switch. Man beholder den.
Ved nogen forresten om switchen er 10/100 Mbit? - eller Stofa bruger nogle gamle?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.