22. februar 2002 - 10:19Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Billeder (Database?)
Jeg er ved at lave en side med kun Katja Kean billeder, hvor der er ét billed på hver side. Jeg tilføjer billeder til de enkelte sider, ved at bruge html koden: <img src="BilledeX">. Kan man ikke gøre det smartere, f.eks. ved at tilføje billederne en database eller sådan noget. (Jeg ved godt, hvordan man laver databaseforbindelser i asp). Det andet tager jo en h.-tid, når der er 50 billeder.
Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.
Du kan ligge url'en ind i en database, og så sige at den skal hente billeder fra f.eks. <img src=<%=Record("URL")> ... Jeg kan godt lave det til dig, men det kommer til at koste dig lidt mere end 60pts ;)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.