Avatar billede kenneth_t Nybegynder
22. februar 2002 - 15:50 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Problemer med ntpd

Jeg kan ikke finde ud af at indstille hvilke ntp-servere ntpd skal bruge & hvor tit den skal gøre det.
Jeg ville også gerne have noget log ud med hvor meget PCèns ur har tabt.

Jeg har læst en del på man & howto sider men kan ikke rigtig finde hoved & hale i det hele. Jeg har tidligere haft en fil der fik cron til at synkronisere mod en bestemt server, men en deamon er jo mere kewl :)

Hejsa, jeg er ret ny med Linux så lidt hjælp skal der jo til ind imellem :)
--
Kenneth
Avatar billede cybermike Nybegynder
23. februar 2002 - 18:35 #2
A> Log ind som root

B> Skriv crontab -e

C> Indsæt flg. linie:
0,10,20,30,40,50        * * * * /usr/sbin/ntpdate ntp1.inet.tele.dk>/dev/null


Du kan komme ud for at du ikke har ntpdate liggende i samme dir som mig, så finder du den ved at skrive
which ntpdate
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester