Avatar billede mp82 Nybegynder
24. februar 2002 - 13:13 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Problmer med MSN på D-Link 704

Jeg kan ikke få Vioce til at virke via min D-704.

Nogle som har et par ideér til hvilke porte som der måske skal åbnes, eller
hvad der kan være galt?
Avatar billede Noone Nybegynder
24. februar 2002 - 15:19 #1
HMmm.. MSN Messenger er et dumt program der ikke ved der er noget der hedder NAT som din router bruger.. Glem voice hvis du skal lave opkaldet, eller hvis i bægge er bag NAT. Ellers er det samme porte som NetMeeting.. (Kan ikke huske hvilke)
Avatar billede mp82 Nybegynder
24. februar 2002 - 15:27 #2
Synes også det er lidt et dumt program. Men du har måske navne på andre programmer hvor man kan snakke med hinanden & som der virker bedre?
Avatar billede Noone Nybegynder
24. februar 2002 - 15:31 #3
Ikke som jeg har afprøvet, men har hørt at Roger Wilco skulle virke efter du har åbnet en port eller to..

Problemet med MSN Messenger er at programmet sender computerens IP, dvs. hvis du sidder bag nat sender den en forkert IP, den burde sende routeren's/firewallen's IP addresse ikke sin egen. Man må håbe at MS bliver klogere, og få rettet det problem.

Lavede engang lidt packet sniffing mens jeg startede et filetransfer.. Du kan jo se, om du får noget ud af http://www.mrfunny.yi.org/temp/msn.txt
Avatar billede mp82 Nybegynder
24. februar 2002 - 15:39 #4
Hmm.. ok, har tænkt lidt på at bruge ICQ - så kunne være jeg skulle se om jeg kan få det til at virke gennem min firewall...

Men vil også lige kigge på det som du havde hørt lidt om :)
Avatar billede mp82 Nybegynder
05. december 2004 - 16:34 #5
Købt ny router
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester