25. februar 2002 - 01:07Der er
4 kommentarer og 1 løsning
XAL udskrifter lagt sammen efter QT-søgning
Jeg har oprettet en report i XAL 2.60 som startes ved en QT-søgning. Jeg vil udskrive 3 forskellige ordrer med hver sin header og footer.
Imidlertid udskrives alle linierne fra de 3 ordrer i bodyen med samme header og footer, dvs de bliver slået sammen.
Hvordan sørger jeg for at de udskrives separat og efter hinanden? Umiddelbart bruger jeg kun pre-output. Skal jeg her afslutte med en eller anden kommando?
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
per definition er header og footer linier, noget som udskrives i starten og slutningen af en rapportudskrift, der er navnene.
Dit problem er højst sandsynligt, at du kalder din rapport med nogle søgekriterier som inkluderer de tre ordrer du snakker om. Dette gør så at dataene for de tre ordrer bliver udskrevet i EEN og samme rapport. Derfor bliver header og footer linierne så kun udført en gang, nemlig FØR dine ordrelinier, og EFTER dine ordrelinier.
Du kunne jo overveje at kalde rapporten tre gange med EEN ordre af gangen. Var det en ide ?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.