Avatar billede mxs Nybegynder
01. marts 2002 - 19:52 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Lige et par spørgsmål før jeg går igang

Jeg har sat og læst en del her på eksperten om Java, og der er lige noget jeg vil spørge om før jeg går igang med at lære java.

Som sagt har jeg skrevet herind før for at få noget og vide. Der fik jeg bekræftet at det var Java jeg skulle gå igang med. Nu skal jeg jo så igang, og jeg stiller her et par spørgsmål. Håber at i kan svare, det vil hjælpe mig meget.

1. Jeg har kigget lidt på nogen scrips på Viewsourcer og jeg så at de som overskrift havde Java applets. Hvad er det???

2. hvis jeg skal lave java programmer, er de så ms-dos kørende eller kører de som et Microsoft program??? Tænker her på om det er ligesom Pascal hvor man kører med kommandoer. Ved ikke om i forstår.

3. Jeg skal til at igang, og jeg tænker meget på at købe Java 2 på dansk, for at få en føling af hvad det er jeg går igang med. Eller skal jeg til at læse engelsk baseret bøger??? Ikke for at jeg har meget imod det, men jeg skal jo lige have en føling af det.

4. Jeg vil læse på universitetet (Som Datalog) Lærer man her Java Programmering, eller er jeg forkert på den???

5. Man siger at man "lærer" JSP hvis man går igang med Java. Eller man kan hurtig slå om og lære det. Hvad er JSP??? Er det noget lig med ASP???

Ja håber at i kan svare!

|MxS|
Avatar billede disky Nybegynder
01. marts 2002 - 19:57 #1
1. En java applet er et java program som bliver hentet fra en server og kører på en client, f.eks. chatten i Dating.dk

2. Ja du kan godt afvikle et java program ligesom et almindeligt msdos program, du skriver f.eks. 'java MitProgram', fordelen er de kan også køre under linux, mac osv.

3. Kig på www.javabog.dk det er nok den bedste på dansk, men de engelske er bedre (senere).

4. Du kan godt have java programmering som Datalog.

5. JSP er Java Server Pages, altså java brugt som server side scripting, behersker du Java tager det 10 minutter at lære JSP, det er noget i retningen af ASP, bare 100% objekt orienteret.

:-)
Avatar billede james_t_dk Juniormester
01. marts 2002 - 20:07 #2
1. Java applets er skrevet i Java programmerings sproget til at blive kørt i en browser, det er ikke det samme som javascript. I Java sproget (du kan hente udviklingsværktøjer på java.sun.com) kan man lave applets (til nettet) og applications (til brug uden for en browser)

2. Jeg har kun kodet meget lidt Java, men programmerne kan køre som pascal med kommando linier (applications) men det er kun selve opstarten der køre på denne måde, derefter ligner det windows, dog gerne med prompten liggende i baggrunden. Men der er også muligheden for at afvikle fra en browser som IE.

3. Jeg foretrækker personligt at læse på engelsk, danske bøger er ikke min kop the, amerikanske bøger har gerne mange gentagelser, men det er dem jeg lære bedst af, det er klart en smags sag. Den bog jeg har lært mest af er Dietel & Dietel's Java, how to program 3rd edition. Kanon bog der også gøre det sjovt. Dækker java 2.

4. Det er lige meget hvilket sprog man lære, det grundlæggende er vigtigt og det kan man lære i alle sprog, når det først er lært så kan man let overføre det til andre sprog. Jeg startede med assembler, gik vidre til pascal, C, C++, Java og programmere nu professionelt i Labview, der er alt grafisk!!!!

5. JSP ved jeg ikke hvad er, men hvis det er et programmerings sprog kan man let slå om og programmere noget andet fordi alle sprog grundlæggende er ens. Og som sagt har du grund modellen i at programmere kan du let skifte sprog.

Til Java kan du desuden hente det gratis udviklings miljø Forte: http://www.sun.com/forte/ffj/buy.html
Avatar billede disky Nybegynder
01. marts 2002 - 20:13 #3
james:

brug javaw isteder for java så slipper du for command prompten :)
Avatar billede mxs Nybegynder
02. marts 2002 - 12:48 #4
Vil det sige at hvis jeg laver programmer i Java, vil den så blive vidst som fx MS Word???

En Java Aplet. Hvis jeg laver en java applet, har den så en motor der er lavet i Java??? Eller jeg kan sige det på en anden måde. Er en Java Applet det samme som Java eller er det noget helt andet somk man skal til at lære bagefter??? Hvis man vil lære at lave det???

Okay jeg prøver og bestille Java 2 på dansk, og når jeg føler mig sikker så går jeg videre til de bøger i har henvist mig til. Har også selv fundet nogen titler! Men tak for hjælpe indtil videre!

|MxS|
Avatar billede disky Nybegynder
02. marts 2002 - 14:19 #5
Du kan godt lave noget ligesom Word i Java, Forte udviklingsmiljøet er lavet i ren Java.

En applet er skrevet i java.

Held og lykke
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester