Avatar billede k-asp-er Nybegynder
09. marts 2002 - 01:29 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Cisco 806 med Pro@ccess fra TeleDK (Zillion) Erhverv

Da jeg skal have hentet mine to DNS-servere hjem for en tid har jeg udskiftet min internetforbindelse med en Pro@ccessADSL fra TeleDK-erhverv med et IP-net på 5(8) statiske IP-adresser (krav fra DK-Host).

Nu er der bare den hage ved det, at jeg ikke aner en klap om ADSL-modems og ADSL-Routere. Jeg er blevet tilbudt at leje en Cisco 806 til den nette pris af 795,- plus moms i kvartalet. Til sammenligning tager Boomtown(Opasia) 100,- kr. i leje om måneden for samme router.

Jeg har til stadighed en fornemmelse af at blive taget i skægget af TDC-Zillion-TeleDK Erhverv-whatever. Der må være en anden løsning på mit routerproblem. For 2½ år siden fik jeg Pro@ccess ISDN og opsatte selv routeren (Eicon DIVA Lan Modem) - Teledanmark supporterede ikke Eicon, skønt det var dem, der solgte mig dyret.

Findes der ikke andre routere, der kan håndtere mine IP-adresser på samme måde som Cisco 806? Men til en billigere penge. Evt adsl-modem kombineret med en IP-router???
Avatar billede svindler Nybegynder
10. marts 2002 - 21:06 #1
Nu er jeg selv lidt af en Cisco fan, men jeg betaler heller ikke selv for "mit" legetøj :-)
Så vidt jeg kan bedømme ud fra D-Link's produktblad, burde en DI-804 kunne løse opgaven. Set på www.edbpriser.dk til < 1500kr.
Avatar billede k-asp-er Nybegynder
11. marts 2002 - 12:57 #2
svindler//
Nix det kan den ikke...
Avatar billede svindler Nybegynder
11. marts 2002 - 16:09 #3
Hvad er det, der mangler? Kan den kun køre med NAT eller hvad?
Vil du nat'e de enkelte adresser, eller køre som en "reel" router med ægte adresser på dit interne net?
Zyxel Prestige 310 kan lave "multi nat" hvis du har flere faste globale IP adresser. Det fremgår ikke af Zyxels hjemmeside, om man kan undlade nat.
Avatar billede k-asp-er Nybegynder
20. marts 2002 - 06:00 #4
svindler//
Jeg undersøger lige ZYXEL Prestige 310. Mit problem er åbenbart, at jeg gerne vil køre NAT, så hele mit IP-net ikke er direkte synligt, men at de to maskiner, der kører DNS alligevel skal kunne ses udefra med hver sin IP adresse. Det kræver vel en statisk 1-1 mapning af IP-adresserne eller at en specifik port translateres og mappes til en intern IP-adresse.
Det er her jeg står af. Jeg ved simpelthen ikke, hvad der så sker i routeren - og hvordan de forskellige maskiner så skal konfigureres i forhold til TCP/IP. Det ville være skønt, hvis jeg bare kunne give 3 maskiner hver sin IP-adresse og lade en SQL-server håndtere de overskydende IP-adresser i "IP-nettet". Men så vil de tre maskiner vel stadig være fuldt eksponeret på nettet og så er der reelt ikke anvendt NAT. - så vidt jeg er orienteret. Beklager den lange ventetid på svaret, men jeg er allerede inde i en omlægning fra Pro@ccessISDN til Pro@ccessADSL - sidstnævte kan jeg ikke få til at spille, så jeg måtte i går gå tilbage til ISDN. Det er kun et spørgsmål om routeropsætning håber jeg.
Avatar billede svindler Nybegynder
25. marts 2002 - 15:54 #5
Udefra skal det selvfølgelig ses som to selvstændige ip-adresser. Du kan godt "snyde" og lade begge to pege på den samme interne maskine.
Når du kører statisk NAT, hvor een ekstern ip oversættes til een intern ip, har du en højere risiko for indbrud, med mindre du samtidig har en form for firewall i routeren eller på den enkelte maskine.
Et alternativ kunne være at bruge en ældre pc med to netkort, og så smide linux på den. F.eks. en 486'er med 16 MB RAM vil være rigeligt til opgaven.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester