Avatar billede gymer Nybegynder
02. juni 2000 - 16:48 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Emailsystem ala Hotmail

Jeg står og mangler et mail system ala hotmail, hvor man kan modtage og sende emails oprette nye klienter osv. Skal kunne kører via *@mitdomæne.dk.

Please help, your are my only hope

Lasse Jensen aka Gymer
Avatar billede nof Nybegynder
02. juni 2000 - 17:09 #1
Hej,

der ligger en masse Perl scripts på http://www.cgi-resources.com som kan bruges til det som du spørger efter.

/nof
Avatar billede doeleman Nybegynder
02. juni 2000 - 18:20 #2
Prøv at kigge på http://www.hotscripts.com/Perl/Scripts_and_Programs/Email_Systems/Web-based_Email/ eller http://cgi.resourceindex.com/Programs_and_Scripts/Perl/Web_Based_E_Mail/

De fleste af disse systemer, bygger oven på pop3-konti. Dvs. at de kun giver dig mulighed for at tjekke eksisterende mailkonti, men måske er der også enkelte, som giver dig mulighed for at oprette disse.
Avatar billede intenz Novice
20. juni 2000 - 16:20 #3
På www.everyone.net kan du få et de hoster, med dit domæne navn.

De skal bare have (jeg mener) 60% af bannerplads, det er alt.

Du kan ellers bare prøve at skaffe hotmails script, det er blevet stjålet og udgivet ulovligt til nogle få personer...men det går nok ikke :)

Men det tager 85% af systemresourser på serveren, så det vil du nok ikke bruge! (altså Hotmails script)

---------
Intenz
http://igaming.cold-ice.com
Avatar billede xxx222 Nybegynder
01. juli 2000 - 00:09 #4
Jeg har løsningen på dit problem!!

Kan jeg få din mail??

/XXX222
Avatar billede funnysite_dk Nybegynder
08. juli 2000 - 21:12 #5
Det eneste jeg kan kommer på er at du kan hente mail via www.brugnettet.dk's 'mailhenter' (find den indeunder 'webmaster').
Altså tilbyde dine brugere at hente mail derfra eller oprette en form som bruger deres service.
Så kan du jo også lave en form man kan sende mail fra bare ved at bruge et simpelt mail-sender-cgi-script.
Avatar billede y2k Nybegynder
10. juli 2000 - 00:40 #6
http://www.endymion.com
de specialiserer sig i netop sådanne systemer. håber linket kan hjælpe dig :)
Avatar billede doeleman Nybegynder
01. oktober 2000 - 15:58 #7
Lukker du snart dette spørgsmål ??
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester