Så laver den INGEN mellemrum i selve den email der bliver sendt ud.. altså når man skriver brevet og trykker på enter for at skfite linie, så bliver det ikke gjort .
MEN.. hvis jeg udskifter denne her linie..
msg.Subject = request("textfelt") MED msg.Subject = request("textfelt") & vbcrlf
så kommer der godt nok linieskift osv, men så står der ingen afsender på emailen, og når man modtager mailen står der :
Sender: "Thomas" <thomas@soundofmemphis.dk> From: "Thomas" <thomas@soundofmemphis.dk> Date: Wed, 13 Mar 2002 09:28:49 +0100 To: "=?iso-8859-1?Q?thomas@soundofmemphis=2Edk?=" <thomas@soundofmemphis.dk> X-Priority: 3 X-MSMail-Priority: Normal Content-Transfer-Encoding: Quoted-Printable MIME-Version: 1.0 X-USER_IP: 80.62.247.113 X-Mailer: JMail 4.1.2 Free Version by Dimac Content-Type: text/html
De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker.
Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.
PS: du skulle vel ikke vide hvordan man indsætter billeder ind i emailen, så de står de steder som man nu gerne vil have dem til???... Så der f.eks. står....
Hej med dig... Her er et billede af en person.
Hvis du forstår hvad jeg mener..??? Der er selvfølgelig flere point..
Jeg har ikke prøvet det med JMail, men du skal til at lege med Multipart mails for at få det til at lykkedes. En hel masse roderi med headers osv.
Prøv at åbne en nyhedsmail fra et af de store sites, og hvis du kan så få kilden til den gemt som text fil. Så kan du se hvor stort et rod der skal til.
okay... jeg tror bare at jeg indtil videre glemmer det *S*..
takker for hjælpen
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.