13. marts 2002 - 12:04 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

VBA kode giver problemer i Excel

Jeg har en projektmappe i Excel 97 med 2 ark. På ark1 har jeg en activex knap som udfra dataene på arket genererer nogle nye data på ark2. Genereringen af data på ark2 tager en del tid og der bliver selected en masse, så for ikke at skulle se på det var det meningen at ark2 først skulle vises så snart det var helt opdateret. Jeg får dog en masse fejlbeskeder hvis jeg i koden til knappen placerer selecten af ark2 til sidst. Følgende fejlbeskeder opstår:

Kan ikke angive egenskaben Size for klassen font.

Når man gennemser lokale-variabler i debuggingen er der en helt liste af forskellige egenskaber/metoder som pludselig ikke kan lade sig gøre. Fejltypen er den samme hele vejen igennem.

Nu er jeg så tvungen til at placerer selecten først i koden, hvilket får det til at fungerer, men altså viser alt det arbejde der bliver gjort på ark2.

Hvordan får jeg det til at virke så ark2 bliver skjult imens det genereres?
Avatar billede hojben Novice
13. marts 2002 - 12:07 #1
Avatar billede jennemaan Nybegynder
13. marts 2002 - 12:08 #2
i starten af koden skriver du

Application.Screenupdating=False


og i slutningen
Application.Screenupdating=True

/Jennemaan
13. marts 2002 - 12:16 #3
Det virker bare. Du har ærligt fortjent pointene. Det var måske lidt en workaround, men bare det virker.

mvh. Martin
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester