Avatar billede bpuschl Nybegynder
18. marts 2002 - 12:47 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Ny session i IE5

Hej

Jeg ville høre om det er muligt at starte en ny IE session fra en gammel en?.

D.v.s. at jeg gerne vil åbne et nyt browser vindue fra et eksisterende (med f.eks window.open) men jeg vil ikke have session data med.

Kan dette lade sig gøre med JavaScript?
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
18. marts 2002 - 13:28 #1
Kan du ikke bare dræbe den session og lave en ny i det åbnede vindue?? Det er vidst nærmere et ASP/PHP spørgsmål. Vil du have flyttetspørgsmålet over i den rigtige kategori?

/Nikolaj
Avatar billede bpuschl Nybegynder
18. marts 2002 - 13:47 #2
Beskrivelse af funktinalitet:

Jeg er logget på som en bruger. (Brugerens login er registret som en session variable). Jeg vil gerne logge på en ny session i et nyt vindue, men kaldet til det nye vindue opdatere min eksisterede vindue og ændre mit login i dette vindue.

Teknologien er Oracles single sign-on server, men jeg benytter en ganske almindeligt javaScript til at kalde login rutinen.

I bund og grund er mit spørgsmål vel bare om det kan lade sig gøre at starte en IE5 op fra en anden IE5 præcist som hvis man den op fra startmenuen (Altså som en helt ny ren session)
Avatar billede olebole Juniormester
19. marts 2002 - 16:19 #3
<ole>
Er dette ikke et spm. til en helt anden kategori ... JavaScript er fløjtende ligeglad med sessions - JS har ingen anelse om deres eksistens  :)
/mvh
</bole>
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
19. marts 2002 - 17:01 #4
:))
Avatar billede bpuschl Nybegynder
20. marts 2002 - 12:42 #5
Okay,okay. Men hvis vi nu ser bort fra teknologierne, kan det så overhovedet lade sig gøre at starte en browser fra en anden uden at føre sessionen med sig?
Avatar billede olebole Juniormester
20. marts 2002 - 14:05 #6
Jamen, det er da ikke så smart at se bort fra teknologierne ... du spørger i JavaScript-kategorien. Her er specialet front-end kodning og sessions hører til på back-end'en, så deeeeeeeet .........  ;o)
/mvh
Avatar billede bpuschl Nybegynder
21. marts 2002 - 11:11 #7
Hvis jeg nu flytter spørgsmålet over i en anden kategori, kan I så svarer på det? Nå ikke...Jamen er det så ikke fuldstændigt lige meget?
Avatar billede olebole Juniormester
21. marts 2002 - 15:38 #8
Jeg har vanskeligt ved at følge dig ....?!?!?!?!
De personer, der har mulighed for at svare på dit spørgsmål, befinder sig ikke i denne kategori.
Hvis du - på den anden side - er ligeglad med, om du får besvaret dit spørgsmål, er der selvfølgelig ikke grund til at flytte det. Så forekommer det mig bare ikke voldsomt transparent, hvorfor du stillede det i første omgang  :)
Jeg er lidt ked af, hvis du forestiller dig, vi undlader at svare dig for at drille dig ... prøv med en lille drejning af din verdensopfattelse. Vi er ikke alle ude på at genere dig. Vi har blot ikke svaret og prøver venligt at hjælpe dig, så godt vi nu kan. Det gør vi bedst ved at henvise dig til, at du kan få svaret i en anden kategori.
/mvh
Avatar billede bpuschl Nybegynder
24. juli 2002 - 13:34 #9
Jeg har fået svar tak
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester