Avatar billede flashit Nybegynder
07. juni 2000 - 11:07 Der er 1 kommentar og
2 løsninger

Stregtegning væk med hvid baggrund

Hej Eksperter

Jeg har scannet  en blyant tegning, og der er brugt udvisket blyant ”fnuller” og nu skal jeg have lagt den ind over en baggrund.
Det er derfor nødvendigt for mig at fjerne alt det hvide (baggrunden på scanningen ), og så vidt jeg husker er det muligt at nedtone de hvide farver/nuancer , uden at miste nuancerne fra den sorte?

Her mener jeg ikke Brightness/contrast…
Avatar billede skott Nybegynder
07. juni 2000 - 11:23 #1
Tryk ctrl + m så får du kurverne frem hiv så i den nederste streng ind mod midten og du fjerner det hvide den øverste streng får det mørke til at komme frem ... husk billedet skal være sort/hvid
Avatar billede theartist Nybegynder
07. juni 2000 - 11:46 #2
Ja eller du laver det til et layer0 istedet for et baggrundslayer og vælger select/color range klikker i det hvide og trækker i baren, til du mener at alt det hvide er markeret. Så trykker du ok, og bagefter delete. Med fordel kan du bagefter køre layer/matting/remove white matte...

--:TheArtist:--
Avatar billede flashit Nybegynder
07. juni 2000 - 15:21 #3
Tak, det var bare kanon!!!!!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB

Netcompany A/S

Network Engineer

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup