Avatar billede telesde Nybegynder
22. marts 2002 - 14:37 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Prøver igen

Hejsa alle,,
har prøvet så mange gange nu men hvergang slår det klik.
vil oprette en side hvor der skal være 3 felter,,,
en der

- automatisk henter MAC adresse,
- en hvor der skal stå Navn,
- En hvor der skal stå plads,

Hvorefter den sender det til en database der ligger på mit c-drev med navnet "fukah.mdb" (vil køre den på en windows 2k med IIS) hvor så fx. min pc ovenpå går ind på min interne hjemmeside og så kan klikke "send data". hvor den så selvfølgelig skal sende dataerne ned automatisk i "fukah.mdb" filen.

PS. er meeeget nybegynder,, (så lad være med at gøre grin.)
Avatar billede medions Nybegynder
22. marts 2002 - 14:44 #1
Står serveren hjemme hos dig selv?

//>Rune
Avatar billede telesde Nybegynder
22. marts 2002 - 14:56 #2
ja den står hjemme hos mig selv,
Avatar billede medions Nybegynder
22. marts 2002 - 15:04 #3
Hvad mener du med en MAC adresse?

//>Rune
Avatar billede medions Nybegynder
22. marts 2002 - 15:13 #4
Du ikke spørge efter en MAC adresse gennem ASP,... højst med JS, HVIS clienten giver tilladelse til det.

//>Rune
Avatar billede telesde Nybegynder
22. marts 2002 - 16:15 #5
det jeg mener med en Mac adresse er at den skal hente netkortet mac adresse
den kan bla. ses i windows ved at gå i start kør skriv "command"
skriv "ipconfig /all" der står en fysisk adresse det er den der også kaldes mac adressen,,, er der nogen der kan lave en side der kan lave det ?
jeg er sådan set lige glad om det bliver med noget "JS" er som sagt nybegynder.. den skal bare hente mac adressen, skrive 2 andre informationer og sende det hele til en database....
Avatar billede telesde Nybegynder
22. marts 2002 - 16:18 #6
angående koden for en mac adresse har jeg skrevet om tidligere hvor der var en venlig person der skrev en masse lange koder de står på denne side:
http://www.eksperten.dk/spm/187623
som sagt er der er der mange point på spil :)
Avatar billede telesde Nybegynder
16. april 2002 - 23:37 #7
2
Avatar billede medions Nybegynder
17. april 2002 - 17:45 #8
Jamen undskyld jeg hjalp dig da!!! - Du kunne i det mindste undvære lidt poinz for at jeg har ydet hjælp!

//>Rune
Avatar billede telesde Nybegynder
18. april 2002 - 07:23 #9
du har lavet 2 indlæg et med om serveren sotd hjemme hos mig som den gør og et andet hvor du skriver man ikke kan.. hvad jeg ikke kan bruge til så meget
Avatar billede medions Nybegynder
18. april 2002 - 14:37 #10
Her er svaret på det du spurgte om!!:

Du ikke spørge efter en MAC adresse gennem ASP,... højst med JS, HVIS clienten giver tilladelse til det.

og så fik jeg ingen poinz.. det giver jo ingen mening..!

//>Rune
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester