I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Har jeg prøvet,men hvis jeg gør dette kommer der en fejlmeddelelse frem.
Kørselsfejl 2585
Denne handling kan ikke afspilles, så længe en formular- eller rapporthændelse bearbejdes.
Herefter står der noget med at en makro, der er angivet som indstilling af egenskaben VedÅbning, VedLukning osv. indeholder en ugyldig handling for egenskaben.
Jeg har et modul kørende på VedAktuel, der forhindrer redigering i visse felter og laver fokus i bestemte felter (hjulpet af Terry).
Derudover har jeg et modul kørende på EfterIndsættelse, der overfører en tabel i db'en til en tabel i en anden db.
Ved tryk på en knap i FIndskriv åbnes en anden formular. Det er ved tryk på denne knap, at fejlen kommer. Modulet på VedKlik, opdaterer FIndskriv og åbner en ny record i en anden formular.
place a button on the form using the wizard you can get this to clos ethe form for you. This will generate the code to close the form. Then you can delete the button. Now in the code which you use to open the other form you call the code which closes the current form.
åbn formularen i design og kig under Hændelses-egenskaberne under Vedlukning eller VedFjernelse. Her står formentlig navnet på en makro. Derfor kan du ikke se hændelsesprocerduren i VB-editoren.
Problemet her, er at jeg fra flere forskellige formularer åbner "den anden" formular. Den skal lukke den formular, som jeg kommer fra. Det er ikke nødvendigvis FIndskriv.
Jeg har løst denne problematisk masser af gange, men det er svært at overskue hvilken kode du har liggende hvor, når man bare får det i brudstykker her på eksperten. Du vil ikke have mulighed for/lov til at lave en ny database og importere 2-3 af de formularer, som er involveret. Du behøver ikke at lægge nogle tabeller ved, hvis 'man' ikke ønsker at andre skal se dem. Derved er der ingen sikkerhedsbrist...
Du er velkommen til at sende dem til mig: tj@makeiteasy.dk
Databasen er lavet i Access 2000. Men her hvor jeg sidder i dag har man kun Access 97. Jeg har en konverteret version, som jeg arbejder med her. Men du kan vel også åbne en 97-version ?
Tak for poient. Det jeg tænkte på var en iff sætning, til at finde din åben, åbningsformular "du har jo en tre fire stykker" og så lukke den der er åben, kunne ikke selv få det til at virke inden du lukkede. Vh Henrik
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.