13. april 2002 - 13:06Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Menu
Jeg leder efter en kode, så man kan få sin ejen menu oppe på ikonet øverst venstre hjærne af en form, sammen med menuerne: Gendan, maksimer, minimer, luk osv...
Du har misforstået mig. Oppe på ikonet oppe i venstre hjørne, skal jeg have lagt en menu ind´. Det er ikke det samme som menueditoren! Menueditoren giver mulighed for at lave en menu inde i formen! JHeg skal have en menu oppe på ikonet!
Du kan starte med at fjerne titellinjen. Du sætter bare din forms properties værdi, Controlbox til false, samt formes caption til "" (ingen ting). Du kan nu manuelt lave din forms design, med shape, og buttons. Insæt så ikonet, og skriv følgende kode i dets click sub, efter du har oprettet en menueditor på en anden form, som skal hede "menu". Dvs. på din form2 har du din menueditor, og på form1 har du din form, hvor du selv har lavet titel-linjen.
Skriv dette i form1's ikon's click:
Private Sub IKON_Click() PopupMenu Form2.Menu End Sub
Bemærk at ikonet hedder "IKON"
For at dette skal virke skal du selvfølgelig have lavet menuerne i din menueditor "menu".
Vil de der pop-up menuer ikke poppe op et nyt sted hver gang, afhængigt af hvor præcist man placerer musen idet man klikker på ikonet- nogle gange nogle millimeter længere oppe/nede/højre/venstre???
Men ellers et kreativt forslag;o) - spændt på at hører om det virker for "forhandleren"
ok nu har jeg ikke læst de andre svar / kommentarer men jeg tror at du skal lave et hook til vinduet og derefter få den til at vise en dropdown menu som popup menu når vinduet modtager den besked som siger at du har trykket oppe i det hjørne.
Jeg ved det kan lade sig gøre. Men jeg ved ikke om det kan lade sig gøre i VB6.
Det jeg mener er at, oppe øverst i venstre side at et vindue er et ikon. Ved at klikke på det ikon én gang, framkommer fx. en menu med følgende muligheder: Gendan, Flyt, Tilpas størrelse, Minimer, Maksimer og Luk.
Jeg ønsker bare at få en kode som kan gøre dette..
Ja - og du har fået at vide hvordan du kan gøre det vha. pop-up. Men du kunne ikke bruge løsningen med pop-up..?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.