16. april 2002 - 18:49Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Kan man låse felter i en tabel?
Jeg sidder med en side der har en fast menu i toppen og en fast bund (jeg ønsker ikke at have scroll på siden. Problemet er at hver gang jeg sætter noget ind på siden rykker det hele rundt - Kan man låse sin "top" og "bund" på en eller anden smart måde?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Man kan smide en tabel uden på og sætte den til det antal pix man vil have den og så bygge sine tabeller inden i den. Har selv brugt det og det virker fint nok men ens kode bliver nok ikke den pæneste :) Eller kan du lave dine tabeller i nøjagtig samme mål som det du smider i dem på den måde rykker de sig ikke. Måske der er andre smartere måder at løse det, men du kunne prøve :)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.