Avatar billede freefreelancer Nybegynder
17. april 2002 - 22:02 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Stave, kommaer og punktummer.

Hej Eksperter!

Jeg har netop skrevet min text på:

http://www.co-worker.dk/praktik/index.html

En af jer der gider at sætte korrekte kommaer og punktummer samt rette stavefejl?

På forhånd tak for hjælpen...!


-Jonas
Avatar billede mfc0a Nybegynder
17. april 2002 - 22:07 #1
Hvad havde du tænkt folk skulle gøre med teksen når den var tilrettet?
Avatar billede freefreelancer Nybegynder
17. april 2002 - 22:09 #2
Jeg vil foreslå at i poster den herinde så flere folk ikke sidder og arbejder på det på samme tid....Skriv meget gerne herinde hvis i går igang.


-Jonas
Avatar billede freefreelancer Nybegynder
17. april 2002 - 22:09 #3
ps. der er lige kommet 30 point oveni ;)
Avatar billede mfc0a Nybegynder
17. april 2002 - 22:13 #4
Well kan da godt kigge på det så.
Avatar billede freefreelancer Nybegynder
17. april 2002 - 22:14 #5
mange tak for det :)
Avatar billede nonick Nybegynder
17. april 2002 - 22:18 #6
Jeg er en 15 årig fyr, der den 29 juni skal starte på metalindustriens fagskole i Ballerup, for at uddanne mig til datafagtekniker. Jeg søger dertil en praktikplads, da man i perioder skal ud i en virksomhed. Jeg går i øjeblikket i 9. Klasse i Rødovre lidt uden for København, men bor i Hvidovre hos min far. Jeg har interesseret mig for computere siden 1998 hvor jeg fik min første IBM aptiva. Det er siden da, gået hastigt fremad. Jeg har dog mest beskæftiget mig med det grafiske hvor jeg idag dagligt bruger programmerne: Adobe Photoshop 6, Macromedia Dreamweaver og Macromedia Flash 5. Jeg er dog i starten af år 2002 begyndt at interessere mig mere for hardware, og er startet stille og roligt op med at skifte mit grafikkort, cd-rom drev osv ud. Jeg har også forsøgt mig med at sætte en apache server op, dog kun på min pc. Jeg arbejdede i starten af 2001 i Superkram, hvor jeg lavede ting som opfyldning af varer, støvsugning osv. Jeg fandt dog hurtigt ud af at jeg var mere værd end det. Jeg sagde derfor op og begyndte at søge noget andet. Jeg ville have et job hvor jeg kunne komme så tæt på noget elektronik som muligt. Jeg fik den 1. december 2001 job hos Mancom i Hillerød, som er en tele butik, men som også beskæftiger sig med netværk og webdesign. Jeg har hjulpet dem med opdatering af deres website osv. Jeg arbejder der stadig og er glad for mit arbejde. Jeg skiller mig ud fra mængden, fordi jeg har et temmeligt godt kendskab til IT på forhånd, er mere moden end min aldersgruppe, ikke spilder min tid på computerspil men istedet prøver at lære nogle nye ting. Jeg har valgt at søge praktikplads hos jer, da jeg har fået jer anbefalet af venner og kolleger. Jeg håber naturligvis at høre mere fra jer. I kan klikke ind under kontakt, for at finde mine kontakt oplysninger, men jeg råder jeg til først at klikke ind under krav, for at læse lidt om hvad jeg skal lave i mine praktikophold.

Det var lidt
Avatar billede nonick Nybegynder
17. april 2002 - 22:19 #7
I er mere end velkommne til at kontakte mig, hvis i har et spørgsmål eller muligvis er interessede i at tilbyde mig en praktikplads.

Email: jonas@praktikpladsen.dk

Tlf: 26-85-70-47

Post:
Jonas Madsen
Bytoften 27 1 tv
2650 Hvidovre
Avatar billede nonick Nybegynder
17. april 2002 - 22:21 #8
Jeg ville erstatte nogle af "dog ´erne", hvis jeg var dig. Synes ikke det lyder ret proffesionelt at bruge det sammme ord 15 gange. :)
Avatar billede nonick Nybegynder
17. april 2002 - 22:23 #9
Det har ikke været nemt at få nogle oplysninger ud af skolen, grundet at jeg endnu ikke er begyndt derude. Jeg har dog fået fat i lidt oplysninger om hvad man skal lave i sine praktikophold:

1) Efter 2. skoleperiode eller inden 3 skoleperiode skal eleven orienteres om virksomhedens datasikkerhed og datapolitik samt virksomhedens miljøkrav. Eleven skal deltage i simple opgaver hvor dataudstyr anvendes.

2) Der tilstræbes at der ikke er nogen praktikperiode mellem H1 og H2.
Elever der kommer i praktik efter H1 skal assistere ved opstilling af dataudstyr, samt udarbejdelse af brugervejledninger til dataudstyret.

3) Ved elevens tilbagekomst fra skoleopholdet H2, indgår elev og virksomhed i dialog hvor skoleopholdet evalueres, specielt med henblik på at støtte elevens eventuelle svage sider.
Eleven skal assistere ved installation af hardware og software i forbindelse med servere.
Eleven skal deltage i installation, afprøvning og vedligehold af forskellige typer af dataudstyr.

4) Eleven skal deltage i arbejde med installation af datanet, samt sammenkobling af datanet.
Eleven skal arbejde med installation, afprøvning og konfiguration af servere.
Eleven skal deltage i installation af brugerprogrammel, samt deltage i fejllokalisering i dataopstillinger på enhedsniveau.

5) Ved elevens tilbagekomst fra skoleopholdet H4, indgår elev og virksomhed i dialog hvor skoleopholdet evalueres, specielt med henblik på at støtte elevens eventuelle svage sider.
Eleven skal deltage i systemadministration på serverniveau.
Eleven skal deltage i almen forekommende vedligeholdelsesopgaver på dataudstyr.

6) Ved elevens tilbagekomst fra skoleopholdet H5, indgår elev og virksomhed i dialog hvor skoleopholdet evalueres, specielt med henblik på at støtte elevens eventuelle svage sider.
Eleven skal deltage i programmeringsopgaver i for eksempel sproget C .
Eleven skal arbejde med opbygning af mindre hardware og software moduler.

7) Ved elevens tilbagekomst fra skoleopholdet H6, indgår elev og virksomhed i dialog hvor skoleopholdet evalueres, specielt med henblik på at støtte elevens eventuelle svage sider.
Eleven skal arbejde med opgaver så som:
Eleven skal deltage i progammeringsarbejde.
Eleven skal deltage i forebyggende vedligehold af dataudstyr.
Eleven skal deltage i database design, implementation og vedligehold.

8) Ved elevens tilbagekomst fra skoleopholdet H7, indgår elev og virksomhed i dialog hvor skoleopholdet evalueres, specielt med henblik på at støtte elevens eventuelle svage sider.
Eleven skal fremstille programmer i et client / server windows miljø.
Eleven skal udarbejde og vedligeholde "HOMEPAGE" / system.
Eleven skal selvstændigt arbejde med opbygning, vedligehold og fejlfinding af data- udstyr og net.

9) Ved elevens tilbagekomst fra skoleopholdet Temaflexmodul X8, indgår elev og virksomhed i dialog hvor skoleopholdet evalueres, specielt med henblik på at støtte elevens eventuelle svage sider.
Eleven skal arbejde med alle relevante arbejdsdiscipliner i henhold til uddannelsens slutmål.

10) I 11. Praktikperiode arbejder eleven med alle relevante arbejdsdiscipliner i henhold til uddannelsens mål.

Den fulde uddanelses plan kan desuden læses ved at klikke her



^
|
|
Det er jo rigtigt alt sammen :)
Avatar billede freefreelancer Nybegynder
17. april 2002 - 22:36 #10
HAHA jeg er da en stor klovn...Det sidste er noget jeg har tyv stjålet fra skolen..Sorry :0)

Mange tak for hjælpen :)

-Jonas
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester