Ja, det er rigtigt, men den åbner i explorer vinduet i en "minimal" udgave af ex. word - og her man man ikke styre værtøjslinierne - nogle af dem forsvinder simpelthen frem for, hvilke der er i den "rigtige" word.
Når severen sender en fil vi beder om er der klistret lidt ekstra på. en header der fx kan fortælle at siden ikke må gemmes i cashe og meget andet.
en af de ting man kan sende med er en mimetype der fortæller hvad slags data der er i filen og hvordan de skal bruges. fx: image/gif et billede i gif format application/msdownload en fil der skal downloades og jeg gætter på at der så også er: application/msword application/msexcel
eller ihvertfald noget der ligner.
fra php kan du sætte mimetype med en header kommando: header ("Content-type: image/gif");
og du kan også (ihvertfald på en Apache server) indstille serveren så filer med fx extension .wps altid får sendt en dertilsvarende mimtype application/msword med i headeren.
Under alle omstændigheder kræver det at du har mulighed for at køre scripts på serveren eller er administrator for den.
mvh JakobA
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.