28. april 2002 - 09:37Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Ændre farve på link og nulstille farve på andre links
Efter at have siddet og bøvlet med dette i et par timer (uden at komme videre overhovedet) tænkte jeg at det var tid til at få hjælp fra nogle af de mange begavede javascript eksperter :-)
prøv at kigge lidt på :active pseudo klassen. det aktive link bliver i forvejen sat til en anden farve end de andre links. 'hvorfor gå over åen efter ....'
Idéen er god nok, men det holder desværre ikke. Når man ovre i min indholdsframe klikker på tekst eller billeder (eller scrollbaren for den sags skyld) forsvinder focus fra mit link og den blå farve forsvinder - det må den ikke !!!
Hej Ras Jeg har ikke prøvet din kode endnu, men jeg kan ikke umiddelbart se at javascriptet tjekker om nogle andre links bliver vist med den blå farve og derefter nulstiller dem. Der er jo kun eet link ad gangen der må være blåt.
Procedure når der klikkes på et link:
1. Alle links nulstilles til farven rød 2. Det valgte links ændres til blå
ja det gør. element er det forrige link der har været clicket på og det nulstilles først. så sættes det nyeste link til element og der ændres farve. ganske smart.
Tusind tak for scriptet - det endte med at se således ud, da jeg i forvejen havde en HOVER effekt, der blev sat ud af kraft pga. scriptet:
<script type="text/javascript"> var elementet = ""; function doit(el){ if (elementet != "") elementet.style.color = '#000000'; elementet = el; el.style.color = '#AA3130'; }
function doOver(el){ if (el != elementet) el.style.color = '#AA3130'; }
function doOut(el){ if (el != elementet) el.style.color = '#000000'; } </script>
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.