Avatar billede cholm Nybegynder
02. maj 2002 - 09:26 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Firmabil eller ej ?

For at kunne lave en vurdering af hvorvidt det vil være en god eller dårlig forretning at udskifte privatbilen med en firmabil, har jeg "studeret" følgende regneark:

http://www.bilpriser.dk/grafik/redaktionelt/analyser/Firmabilsanalysen2002.xls

Denne tager udgangspunkt i 20.000 firmakilometre og 10.000 private. Jeg vil dog gerne prøve at lave regnestykket med nogle lidt andre kilometertal, og søger derfor et program/regneark hvor man selv kan ændre i diverse tal.

Er der nogen der er stødt på et sådan program, hører jeg meget gerne derom.

/cholm
Avatar billede Tony Juniormester
02. maj 2002 - 09:30 #1
Ja men cholm, du kan da godt rette i arket (hvis du har Exel) ??
Avatar billede cholm Nybegynder
02. maj 2002 - 09:41 #2
Hej Tony - I så fald er jeg ikke klog nok til det...:-) Hvor indtaster jeg kilometerantallene ?

/cholm
Avatar billede NanoQ Nybegynder
02. maj 2002 - 12:13 #3
Rent økonomisk kan det generelt ikke betale sig med firmabil... Jeg overvejede det selv ifm. tiltræden i mit job. Km. forbrug ca. 50.000 i firmaregi og 15.000 privat... bil i Peugeot 406 klassen. Jeg afslog, da det ville blive for dyrt.

Det eneste der umiddelbart talte for, var det mindre besvær man har med serviceeftersyn, dækskift osv.
Avatar billede cholm Nybegynder
02. maj 2002 - 12:30 #4
nanoq >>> Jeg vil give dig helt ret i dit tilfælde, men i min situation ligger størstedelen af kilometrene i fritiden.

/cholm
Avatar billede cholm Nybegynder
18. juni 2002 - 13:20 #5
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester