Avatar billede hacicambaz Nybegynder
04. maj 2002 - 02:53 Der er 29 kommentarer og
2 løsninger

Boykot af den tyrkiske regerings holdning til internettet

Jeg vil godt for lavet en grafik/wallpaper i størrelse 640 X 480 med høj opløsning.

Den skal ses som om en grafik der er blev lagt af en hacker agtig person i en webside, eller den skal give en tanke der minder om at web siden er blev hacket.
Grunden til jeg vil godt have for lavet sådan en grafik det skyldes at der er tale om en boykot af den nu værende tyrkiske regerings holdning til internettet.
Det er igang med en "underlig" lov forslag der skal snart godkendes om ca. 2 uger i den tyrkiske fokleting. Jeg håber og tror ikke at den lov forslag godkendes....
Den tyrkiske stat vil have/skabe censur på nettet, jeg ved ikke hvordan det kan lade sige gøre men det har en tanke om det, jeg ved godt det er umuligt.

PÅ selve grafiken/wallpaperen der skal stå øverst i midten :
Bu sayfa RTÜK tarafindan hac edilmitir.
[på dansk: Denne side er blev hacket af RTÜK ]
også neden under dette text skal der stå på engelsk.
This site has ben hacket by RTÜK.


jeg ved ikke om den er rigtigt oversæt til engelsk hvis der andre der en forslag på hvad der skal stå på er i velkommen, med jeres bud.

MY ICQ: 155111998


og jeg er online nu.


Avatar billede chokobear_dk Nybegynder
04. maj 2002 - 02:55 #1
det er sku en større opgave, kigger nok på det her på mandag hvis der ikke er blevet svaret
Avatar billede hrboom Nybegynder
04. maj 2002 - 02:56 #2
nu dig igen.... uha uha... du er med i dag :P
Avatar billede chokobear_dk Nybegynder
04. maj 2002 - 02:58 #3
jaja jeg har trævlt, men går sku snart i seng, skal feste i morgen nat
Avatar billede hrboom Nybegynder
04. maj 2002 - 03:01 #4
chokobear_dk >> har du ikke ICQ eller MSN?
Avatar billede woolbox Nybegynder
04. maj 2002 - 03:02 #5
F*ck ... choko og boom her også!? ;o9 *LOL*
Avatar billede hrboom Nybegynder
04. maj 2002 - 03:04 #6
hehe....
Avatar billede chokobear_dk Nybegynder
04. maj 2002 - 03:12 #7
;D hrboom icq
Avatar billede chokobear_dk Nybegynder
04. maj 2002 - 03:12 #8
det er jo det bedste
Avatar billede hrboom Nybegynder
04. maj 2002 - 03:26 #9
har du det nr ? mit 122607576
Avatar billede chokobear_dk Nybegynder
04. maj 2002 - 03:28 #10
nope, men nu har jeg det, søg efter chokobear så finder du mig, hvis ikke kan jeg lige skrive nårh jeg kommer hjem ;)
Avatar billede 3355264 Nybegynder
04. maj 2002 - 11:05 #11
hacicambaz> har du ikke et yndlings dyr/tegnefigur/person eller andet?

dette er meget vigtigt at du svare på, så kan jeg derefter komme med et eksempel.. evt. kan du vælge pluto ell. andet.?
Avatar billede radiohead Nybegynder
04. maj 2002 - 13:15 #12
www.digitaleye.dk/exp/hack.jpg - ved ikke om det er noget du kan bruge. Jeg har måske midforstået opgaven...

-Radiohead
Avatar billede radiohead Nybegynder
04. maj 2002 - 13:16 #13
stavefejlen bliver rettet hvis du vil have billedet.
Avatar billede nicklasb Nybegynder
05. maj 2002 - 00:26 #14
Ved ikk' om det bare er mig der har forstået det helt forkert.. Men skulle det ikke ligne en side der er blevet hacket??

Prøv at se om dette er noget.. http://www.bornstein.dk/hacket.gif
Mit navn bliver fjernet hvis du syntes om det..

/Nicklas B.
Avatar billede hacicambaz Nybegynder
05. maj 2002 - 14:27 #15
nicklasb og radiohead: I må meget undskylde, jeg kom til skrive noget forkert, jeg kom til at skrive med stæve fejl:Bu sayfa RTÜK tarafindan hac edilmitir.
den rigtig:

Bu sayfa RTÜK tarafindan hack edilmitir.
Avatar billede nicklasb Nybegynder
05. maj 2002 - 14:34 #16
Kan du overhoved bruge mit?? For hvis ikke gidder jeg ikke sidde og lave det om..
Avatar billede radiohead Nybegynder
05. maj 2002 - 16:20 #17
Kunne du ikke have givet lidt feedback???
Avatar billede nicklasb Nybegynder
05. maj 2002 - 16:50 #18
Er minus god til grafik.. Men jeg har da lige prøvet at lege lidt med Paint Shop Pro..

http://www.bornstein.dk/hack/001.jpg
http://www.bornstein.dk/hack/002.jpg
http://www.bornstein.dk/hack/003.jpg
http://www.bornstein.dk/hack/004.jpg

Ved ikke hvad du syntes.. Men hvis du ikke syntes om dem kan du jo bare lade dem være..

/Nicklas B.
Avatar billede janomel Nybegynder
05. maj 2002 - 22:30 #19
hacicambaz>>
Drop det der politik. Dette indlæg burde blive slettet. KUn pga. overskriften. Sådan noget lort at skrive. Hvad med Kina osv. osv. der er mange i verden der må lide. Lige meget hvilken side de er på.
Desvære så jeg først dit indlæg nu, men overskriften, mener jeg ikke høre hjemme på eksperten. Måske et andet sted. SKAM dig
Avatar billede hacicambaz Nybegynder
06. maj 2002 - 16:33 #20
Janomel:min ven bare sige til, hvis jeg gører noget forkert? Men laver med at fortolke anres mening...

Der er ikke noget skamme sig over, det er dig der skal skamme dig, du er også den tyrkisk regering prøver på censurere min indlæg.
ved at lukke for den.

Fort at du kan for mig eller coadmin til at lukke dette indlæg børe du komme med god grund/undskyldning....

tak for din interesse....
Avatar billede hacicambaz Nybegynder
06. maj 2002 - 16:34 #21
Rettelse::: du er også ligesom den tyrkisk regering prøver på at censurere mit indlæg.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Avatar billede radiohead Nybegynder
06. maj 2002 - 17:21 #22
Kan du ikke komme med noget feedback på det arbejde vi har lavet??? Du er den slags mennesker jeg ikke gider lave noget for. Du tager det fandme som en selvfølge at sidder laver det her!

-Radiohead/NoNick
Avatar billede hacicambaz Nybegynder
07. maj 2002 - 18:31 #23
Jeg siger mange tak til alle Jer der kom med forslag.....
Avatar billede radiohead Nybegynder
07. maj 2002 - 18:34 #24
Kan du sige mig hvorfor 3355264 får points??? Han har ikke lavet en skid. Han er blot en af de mange tåber, som ødelægger eksperten med de ugyldige "Svar"

Må jeg spørge hvilket billede du bruger?
Avatar billede radiohead Nybegynder
07. maj 2002 - 18:34 #25
Det er fandme for meget det her!!!
Avatar billede hacicambaz Nybegynder
08. maj 2002 - 01:43 #26
radiohead: du må meget undskylde min ven, jweg troede han også komme med en forslag..... jeg vil gøre det godt hvis du kan tilgive mig, Jeg ved godt jeg har igen dummet mig :((
Avatar billede nicklasb Nybegynder
08. maj 2002 - 14:29 #27
Hvilken brugte du så??

Bare lige til orentering.. Jeg sletter billederne senre på aftenen.. Så hvis du skal have dem må du meget gerne lige downloade dem..
Avatar billede hacicambaz Nybegynder
12. maj 2002 - 01:51 #28
jeg har downloadet dem alle sammen, men der er noget du skal vide jeg synes du skal vide og det du har brugt yahoos sides billede man kan tydeligt se at det er et billede af yahoos....... jeg kan desværre ikke bruge dem.... men du har jo sådan set fået poin for dem... hvis du kan lave en anden en... så vil jeg være meget tilfreds men ... du vil sikkert ikke pga. du har jo fået poin for det... pga. min dårlig opmærksomhed :))

jeg kan ikke bruge dine billeder... men kun hvis du gider er du velkommen til at lave 2 nye/andre ONLY if you want..
Avatar billede nicklasb Nybegynder
12. maj 2002 - 10:50 #29
Du skrev at det skulle ligne at du havde hacket et website.. Og når du så ikke kom med flere informationer lavede jeg det bare med Yahoo's side.. Hvilken side skal der så stå?? Det er lidt svært når du ikke giver flere informationer..

Desværre er min trail-periode af Paint Shop Pro udløbet her i Tirsdags.. Men hvis du finder en side jeg kan skrive på, skal jeg lave den når jeg får købt programmet.. ;-(

Men jeg skal se hvad jeg kan gøre hvis du kommer med nogle flere oplysninger..
Avatar billede hacicambaz Nybegynder
12. maj 2002 - 21:14 #30
nicklasb: det var ikke så godt med trail-periode... jeg kan give dig en helt ny hvis du har en mail du kan skrive... til mig.. no trial orijinal pakke koster NUL øre
Avatar billede nicklasb Nybegynder
12. maj 2002 - 23:06 #31
Det tror jeg da ikke helt passer.. Koster den ikke omkring 1000 kr?? Syntes ikke dette skal diskuteres her... Så tror jeg der er nogle der bliver sure.. Men send mig lige en mail på adgagaregaer@bornstein.dk

/Nicklas B.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester