08. maj 2002 - 14:44Der er
29 kommentarer og 2 løsninger
CSS font i Netscape
Hvorfor virker dette css ikke i NETSCAPE 6.0? Det virker fint med background-color, border-color og width, men tekstens størrelse og tekstens farve ignoreres. Hvorfor?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Nu er det jo INDERLIGT ligegyldigt om det virker i IE. Det er ligeså spændende at høre om, som hvad kamelerne spiser til aftensmad i det sydlige Egypten.
Standarden siger jo nok, når det kommer til stykket, at erklæringer på table ikke (nødvendigvis) nedarves til TD
...og så fatter jeg fortsat ikke at en webudvikler, der har den sunde og fornuftige indstilling at siderne skal kunne ses i alle(mange) browsere, starter med at udvikle i IE...men måske er det bare mig der er gammeldags.
erikjacobsen >> jeg skylder dig 67 p så du får dem. ( Og så så mange mindre når du engang får taget dig samme til at svare på http://www.eksperten.dk/spm/183410 :-))
Nu er det fuldstændigt og inderligt ligeyldigt hvad NS4 gør. Osse. Det der betyder noget er hvad standarden foreskriver.
Jakoba: jeg kan ikke få mig selv til at tage point alvorligt. Og jeg synes ikke om at man henviser til spørgsmål i andre spørgsmål, så nej, hvad det nu end er du ønsker jeg skal hjælpe med, så gør jeg det ikke.
OK. Helt enig i at brovserne ikke er hovedsagen. De har hver deres sære principper og undtagelser fra standarderne. Men hvis vi vil lave sider der kan ses af andre må vi da tage hensyn til de sære principper i NS såvelsom til de sære principper i IE. Ellers risikerer vi at ende med en superduper side der validerer strict osv, osv... Og ikke kan ses af nogen fordi brovserne er sære :(
Ligesom jeg nu må acceptere og respektere erikjacobsens principper selvom jeg synes de er lidt sære :-))
jakoba&&pelkjaer> men det er jo et tveæget sværd. hvis man bliver ved med at kode udenfor standarderne bliver browserne heller ikke bedre. prøv at forestil dig Java med JavaScripts semantik. Det ville jo tage en krig at kompilere. og det er jo netop IKKE browserne der sætter standarderne. standarder er jo implicit en protokol der skal overholdes og ikke sættes.
Den ideelle side er det subset af standarderne der virker i ALLE (eller ihvertfald rimeligt mange) browsere. Jeg er ikke engang sikker på at der findes et sådant subset hvis man vil lave mere end flad tekst.
Men hvis det lykkes os at lave sådan nogen sider, så har vi fundet noget der er værd at videreformidle.
Og noget vi kan gå til browserfabrikanterne med: "Hvis i nu fixede jeres browser lige der så den overholdt standarden kunne vi lave bedre sider, det ville være god PR for jer"
Vi skal have snakken hen i retning af "De er en konkret FEJL i NS/IE at ..."
Netscape 6 anstrenger sig virkelig for at overholde ECMA's direktiver med hensyn til DOM. Det var med en pistol for panden at de implementerede innerHTML og det er lidt ærgerligt at de gjorde, fordi der ikke er noget node-tree ved innerHTML, så man mister muligheden for at manipulere med det indsatte. innerHTML er IKKE standard. contextualFragment ER standard. En sjov detalje. IE's IFRAME virker ikke dynamisk i IE, men gør det i NS6. Kaos. Lad os prøve i det mindste at tænke på hvad vi laver, så kan det være browser producenterne følger med.
Subset? Man kan da bare browserne hver deres version. Det er godt man ikke længere redigerer i HTML, men med CMS.
F.eks. kan man jo bare sende HTNK 3.2 lignende kode tilbage til version 4- browsere. Jeg bruger stadig (når jeg er nødt til at bruge Windows) NS 4,5 og jeg vil hellere have en læselig side end en "oplevelse" . :)
erikjacobsen> så er det godt det er kristi-himmelfart. (selvom jeg tror du er typen, der ikke holder ferie bare fordi du har fri).
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.