08. maj 2002 - 22:06Der er
5 kommentarer og 3 løsninger
Kan ikke ændre IRQ instillinger i enhedshåndteringen.....
Jeg har problemer med at kunne ændre instillingerne på mine haredwareresourcer i enhedshåndteringen under WinXP Pro DK.
Jeg kan ikke få lov til, at fjerne fluebenet i feltet "Brug automatiske instillinger", da denne er deaktiveret.
Jeg har ingen synlige konflikter, men mit grafikkort, lydkort samt netkort deler samme IRQ, selvom disse i opstartsteksten fra BIOS har forskellig IRQ.
Jeg mistænker dette for at være skyld i, at min PC ofte låser, og at der er en skratten i lyden......og jeg har installeret alle de nyeste drivers.
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Jeg vil gerne give point til kapla0, da denne besvarelse nok udelukker at det har noget at gøre med IRQ konflikter. Så lav lige et svar kapla0.
halifax > Jeg har slået PNP OS fra i BIOS'en, og ifølge kapla0's besvarelse fra Microsoft så benytter Win XP ikke ressource fordeling, men nærmere PCI IRQ deling (IRQ 9), især hvis man har et ACPI motherboard, det har jeg og denne funktion kan man ikke slå fra...øv bøv.....man tak fordi du prøvede :)
Hvis dit bundkort har en APIC (Advanced Programmable Interrupt Controller) controller, kan du med fordel slå den til i din bios.
Så har du ikke noget IRQ problem mere.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.