Avatar billede iqnis Nybegynder
24. juli 2000 - 20:38 Der er 7 kommentarer og
2 løsninger

Delte mapper og sletning

Hvis man deler en mappe og sletter den, hvordan fjerner man den så fra ens computer som delt?
Avatar billede prodic Mester
24. juli 2000 - 21:02 #1
Højreklik ->Egenskaber -> Deling - Ikke delt.

skulle det ikke være det?

det skal gøres på den delte mappe, og hvis det er i 95/98.
Avatar billede twister10 Nybegynder
24. juli 2000 - 21:27 #2
Du skal helst ikke slette mappen før du har ophævet delingen ! Hvis du da har gjort det, så skal du oprette den 100% nøjagtig samme mappe igen, dele den, derefter deaktivere delingen, og slette den, så er den ude af din share-liste i windows.
Avatar billede z_master Nybegynder
24. juli 2000 - 23:04 #3
Iqnis >> Du behøver bare at oprette mappen igen og så vil den være delt, når du opretter den..
Avatar billede twister10 Nybegynder
24. juli 2000 - 23:07 #4
jeg har godt nok været ude for hvor den ikke har gjort det....
Avatar billede iqnis Nybegynder
25. juli 2000 - 01:10 #5
Prodic>> Du har misforstået det! Mappen er slettet og findes ikke i papirkurven heller

Twister10>> Er der en måde at finde den nøjagtige sti hvis man ikke kan huske den?
Avatar billede twister10 Nybegynder
25. juli 2000 - 10:08 #6
Ignis>> Ja, du går ind under \"Andre Computere\" el. \"Network Neighborhood\" her kigger du på den PC der stadig har mappen sharet, selvom den jo egentlig ikke har, den har et navn, eks \"SPIL\", så laver du en ny mappe på din PC (Ligemeget hvor !) der hedder et eller andet, denne mappe deler du så, herinde under deling er det MEGET vigtigt at du kalder den nøjagtigt det samme, altså SPIL.
Herefter gentager du så det hele, med at dele den, gå ud, gå ind igen og fjern delingen, herefter slet mappen, og vupti, så er det slut :-)
Men du behøver IKKE at kunne huske den gamle sti, det er share-navnet der er det vigtige !
Avatar billede prodic Mester
25. juli 2000 - 14:45 #7
ups sorry man skal huske at læse hele spørgsmålet inden man svarer. Men jeg holder med de andre, nu hvor jeg ved at det er en slettet mappe vi snakker om.
Avatar billede goulduck Nybegynder
25. juli 2000 - 18:13 #8
Du går ind i netværksovervågning, og tager (3.??) faneblad. Her kan du se hvad du har delt ud på computeren. Her vælger (markere) du den deling som du vil slette og går op i Filer og vælger \"Ophæv deling\" eller hvad det nu hedder.

Det skulle nok være den nemnmeste måde at gøre det på.

Netværksovervågning findes i Start -> Programmer -> Tilbehør -> Systemværktøjer

Og hvis den ikke er der, skal du ind i Start -> Kontrol panel -> Tilføj/fjern programmer -> Windows Installation -> Kommunikation og sætte hak i \"Netværksovervågning\".

Håber jeg har ramt de rigtige steder, da Windows 2000 ikke lige har det samme program, tror jeg. :O))
Avatar billede iqnis Nybegynder
27. juli 2000 - 00:44 #9
Mange tak for jeres svar, men en sen nat fandt jeg selv twister10\'s metode, goulduck\'s virker lidt forvirrende, men I skal begge have point alligevel!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester