26. juli 2000 - 09:16Der er
6 kommentarer og 1 løsning
cd brænder
Jeg har tænkt at anskaffe en Plextor IDE brænder, men der jo kun 2 IDE stik på bundkortet henholdsvis optaget af harddisk + Cd-rom drev og som jeg har forstået teorien, skal IDE1 være master+slave for hardisk og cd rom drev, og IDE2 være master for brænder, i min manual står der at man skal pille ved en jumper, hvis man skal lave master og slave, hvad skal det sige? Og hvordan kan der tilsluttes 3 enheder når der kun er 2 IDE stik på bundkortet.
Der er 2 stik (tilslutninger) på hvert IDE kabel, derfor kan du have 2 enheder (cdrom, brænder, hdd) på hvert kabel (kanal)... master/slave indstillingerne er på enheden!
Det er meget simpelt i teorien og kan være et helvede i praksis at instalere en brænder.
På dit motherboard er der to ide udgange - primary og secondary
Til disse udgange tilslutter du dine ide kabler. hvert af kablerne har to udgange. Så der er plads til både master og slave drevet i henholdvis primary og secondary
på harddiske, cd-rommer og brændere er der en såkaldt jumper (et lille uselt udseende stykke plastik) Denne kan tages ud og sættes ind hvor den passer. Dette bruger du til master/slave
Måden jeg ville vælge at sætte det op på er således.
harddisken tilsluttes primary porten alene. Jumperen står sandsynligvis som den skal som master.
cd-rom\'en tilsluttes secondary porten som slave. hvilket vil sige at du måske skal ændre jumper plastik stykket så den står som slave.
Brænderen tilsluttes også secondary porten til den andet stik udgang der er på ide kablet. Her skal plastikjumperen måske hives ud og stilles som master. Måske står det rigtigt fra starten.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.