Avatar billede kjoller Nybegynder
30. maj 2002 - 17:07 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Uger pr. år

Hvordan laver jeg en udregning så jeg kan se hvormange uger der er på et år. feks. at der er 52 uger i år 2002
Avatar billede leflings Nybegynder
30. maj 2002 - 17:08 #1
365/7 = uger?
Avatar billede kjoller Nybegynder
30. maj 2002 - 17:15 #2
Der skal nok lidt mere forklaring til.
Jeg har en script som tager en dato og finder den uge på året den tilhøre, men den 30/12-02 bliver til uge 53 istedet for uge 52, så vil jeg lave en tjeck funktion ser ser om der er 53 uger eller 52 uger og rette til efter det.
Avatar billede leflings Nybegynder
30. maj 2002 - 17:24 #3
der kommer aldrig 53 uger på et år - så mit forslag ville være at _hvis_ den returnerede uge 53, så bare ret det til 52
Avatar billede kjoller Nybegynder
30. maj 2002 - 17:27 #4
leflings>> Så vidt jeg ved er der 53 uger i år 2004 der har jeg 2 kallendere der siger.
Avatar billede steen_hansen Forsker
30. maj 2002 - 18:24 #5
Det er ikke noget nyt fænomen med 53 uger på et år :o)
Avatar billede leflings Nybegynder
30. maj 2002 - 18:54 #6
nå, ja - sorry min fejl - havde ikke kalkuleret med hvor langt man var i en uge ved årets start - måske burde jeg bare sove :D
Avatar billede tjacob Juniormester
30. maj 2002 - 20:20 #7
Måske man kan bruge DatePart funktionen:

a = 'en dato'
b = DatePart("ww", a, 0, 0)    'returnerer ugenummeret

Man kunne så forestille sig at spørge på f.eks. 31-12-2004.
Det duer imidlertid ikke, da uge 1 nogen gange starter allerede 26-27 december.
-Derfor er dette kun en kommentar ;-)

Men man kunne måske finde ud af hvilken dag er 1. januar, og så gå videre derfra.

læs mere her:

http://msdn.microsoft.com/library/default.asp?url=/library/en-us/script56/html/vsfctDatePart.asp

/tjacob
Avatar billede jespernaur Nybegynder
30. maj 2002 - 21:43 #8
Ugenummerering i Danmark er omtalt på

http://www.mayland.dk/lexi.php?mainsel=lexi&sel=lexi&letter=1

hvorfra citeres:

  Ugenummerering
  Den anvendte nummerering af ugerne i kalendariet er i overensstemmelse med den af Dansk Standardiseringsråd DS/EN 28601 vedtagne standard. Efter denne standard omfatter et ugenummer altid et tidsrum på 7 dage, og mandag er den første dag i ugen. Den første uge, som indeholder mindst 4 dage af det nye år , er uge 1 og vil altid være den uge, hvor første torsdag i januar forekommer.
 
Heraf kan man udlede

I ikke-skudår (365 dage):

Hvis 1. januar er en torsdag, starter uge 52 på dag 355, som er mandag d. 21. december.
Den følgende uge starter mandag d. 28 december, og da 1. januar det følgende år dermed bliver fredag,
kan det ikke være uge 1 og må dermed være uge 53.

Vi ser også, at hvis 1. januar er en onsdag, vil uge 52 starte på dag 356, mandag d 22. december. Den følgende uge starter altså mandag d. 29 december og torsdag i denne uge falder
dermed på 1. januar det følgende år, dermed bliver det uge 1.

Altså i ikke-skudår eksisterer uge 53, hvis 1. januar er en torsdag.

Et tilsvarende argument godtgør at i skudår med 366 dage, vil uge 53 eksistere, hvis 1. januar er en onsdag eller en torsdag.

Mvh
Jesper Naur
Avatar billede kjoller Nybegynder
30. maj 2002 - 23:02 #9
tjacob>> Har været siden igennem og jeg bruger en funktion som benytter sig af det ovenstående, og det er den der kommer og fortæller at der er 53 uger i år :-/

jespernaur>> Det var da et svare med køb på, det var kanont, tnx :o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB