Avatar billede rexisgod Nybegynder
04. juni 2002 - 09:33 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Printere mapping ved terminal sessions - ?

Hi

Jeg har et problem, jeg administrerer serverne på mit arbejde fra min egen pc, ved hjælp af terminal sessions i en MMC konsol fra en XP maskinne.....problemmet er at der bliver ved med at komme events i logsne på alle de servere jeg forbinder mig til.
Eventsne er printer events, en event kunne se således ud: "Printer __printserver_HP DeskJet 1120C Tek1/LABE-TEK2/Session 1 was deleted."

Det vil vi i IT afdelingen så vidt muligt gerne undgå, da vi har fået oplyst og pr. erfaring efterhånden også har fundet ud af at det er noget være noget at have printer meddelelser på servere der IKKE er printservere.

Jeg har så på min bruger i active directory fravalgt under tab'en "Terminal Sessions" printer mappings og alt hvad der har med det at gøre.
Da det ikke har virket, har jeg herefter gjort det på alle serverne under "Terminal Services Configuration" properties på RDP Protokollen.
Her har jeg fravalgt printer mappings og alt hvad der har med det at gøre. Det skulle så gælde globalt, det vil sige for alle brugere, men det lader ikke til at det virker.

Spørgsmålet er altså hvad kan jeg gøre for at undgå printer mappings og fejl meddelelser på serverne, når jeg forbinder mig over terminal sessions til serverne.

Mvh Lars

PS: Jeg forbinder mig internt på netværket, ikke udefra.
Avatar billede waingro Nybegynder
05. juni 2002 - 00:26 #1
køres der scripts når hver bruger logger på? Er det mon der mapningen foregår?
Avatar billede Slettet bruger
05. juni 2002 - 00:39 #2
rexisgod>Prøv at kigge i group policies for brugerne og terminal serveren. Det kan nemt ske det er aktiveret der som standard også.
Avatar billede rexisgod Nybegynder
30. juli 2002 - 14:38 #3
Problemmet r løst
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester