Avatar billede tejs Nybegynder
11. juni 2002 - 15:49 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Mouseover med hukommelse..

Hej,

Jeg er ved at lave en menu, bestående af 9 knapper + 1 stykke grafik(default_grafikken), der skal skiftes ud med et andet stykke grafik, hvor navnet på hver knap er på. default_grafikken er helt hvid.

Når man kører musen hen over en af de 9 knapper skal den helt hvide default_grafik skifte og vise det navn der høre til knappen. Når musen køre af igen skal default_grafikken igen vises. Dette er en meget simpel funktion og kan løses med et helt simpelt mouseover script.

Der hvor tingene bliver lidt komplicerede er når der trykkes på en af de 9 knapper. Så skal default_grafikken ikke længere være det hvide stykke grafik, men det stykke navne-grafik der hører til den knap der er trykket på.

Jeg gætter på at det er noget med at lægge referencen til default_grafikken i en variabel og så skifte indholdet af variablen ud når der trykkes på en knap, men jeg er ikke så god til JavaScript.
Avatar billede Chewie Novice
11. juni 2002 - 16:08 #1
Ups ... du har oprette dit spm to gange ... luk venligst det ene

http://www.eksperten.dk/spm/223103
Avatar billede jakoba Nybegynder
11. juni 2002 - 16:12 #2
Avatar billede jakoba Nybegynder
11. juni 2002 - 16:15 #3
men egentlig burde der vel være 4 billeder:
ikke over, ikke klikket
    over, ikke klikket
ikke over,      klikket
    over,      klikket

mvh JakobA
Avatar billede tejs Nybegynder
11. juni 2002 - 19:51 #4
Jeg ved godt at det er kringlet, men det er ikke knapperne der skal skifte det er 1 enkelt billede, hvor navnet står i..

Der er altså 9 knapper og 1 grafik hvor navnet skal komme..

Lad os for en god ordens skyld sige at de 9 knapper sidder i venstreside og den grafik der skal påvirkes sidder i højre side.

Når musen bevæges over en af de 9 knapper i venstre side, bliver grafikken i højre side skiftet ud, med en anden grafik, hvorpå der står noget tekst. Når musen igen forlader knappe i venstre side, skifter grafikken i højre tilbage til sin oprindelige grafik.
Avatar billede tejs Nybegynder
11. juni 2002 - 19:57 #5
Grafikken i højre side er til at starte med helt hvid, når musen ikke er over nogen af knapperne i venstre side. Dette er vel en form for hviletilstand.

Hvis der klikkes på en af knapperne i venstre side, skal der i højregrafikkens hviletilstand (altså når musen ikke er over nogen af knapperne i venstre side) vises et nyt billede og det er nu dette billede der skal være default i højregrafikken.

Det vil altså sige at det er dette nye billede der bliver vist når musen køres af en af de 9 knapper i venstre side og ikke det helt hvide, som i starten..

Meget kringlet, men det burde kunne lade sige gøre..
Avatar billede jakoba Nybegynder
11. juni 2002 - 20:25 #6
faktisk en god del mindre kringlet :-)
http://www.jakoba.dk/eksperten/mouseover/exp223101.html

medmindre jeg har misforstået noget.
Avatar billede tejs Nybegynder
11. juni 2002 - 20:28 #7
Det ser rigtigt ud - jeg tjekker lige op på det og så får du dine points..
Avatar billede atn Nybegynder
12. juni 2002 - 01:32 #8
Heysa !

Jacoba >> Tjaa... Den er hjemme ! §;o)

Anyway...her er mit bud: http://www.atn.dk/showcase/swapper/

venligst

<ATN/>
Avatar billede jakoba Nybegynder
12. juni 2002 - 01:49 #9
Ret sej effekt :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester