Avatar billede foldager Novice
13. juni 2002 - 09:55 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

Cisco 2900 dårlig ydelse

Mit netværk er koblet sammen med 2 stk Cisco WS-C2924-XL  switche. Ydelsen på netværket er meget svingende, og jeg har en mistanke om at det er switchene der kan være problemet.

De to switche er koblet sammen med et krydset kabel.

Switchene har webinterface, men jeg kan kun se den ene switch. Jeg har IP scannet for at finde den anden, men den har tilsyneladende ikke nogen IP-adresse.

Bør den anden switch ikke have en IP selv om de er koblet med et krydset kabel?



Avatar billede NanoQ Nybegynder
13. juni 2002 - 09:58 #1
så absolut... en lidt underlig situation, jeg ikke har nogen umiddelbar løsning på.

Understøtter switchene kaskadekobling via matrixkabler? - i så fald bør du under alle omstændigheder benytte denne sammenkobling, da switchene så vil fungere som én enhed. Det giver langt bedre ydelse, samt de vil kunne administreres fra samme webinterface.

NanoQ
Avatar billede kennethjen Nybegynder
13. juni 2002 - 10:10 #2
Det kunne være fordi at de 2 switche har sammen ip. Det giver både forstyrrelse og så kan du kun se den ene! (Den switch du ikke selv er koblet på)!

Hvilke ip´er køre du med?

/KJ
Avatar billede svindler Nybegynder
13. juni 2002 - 10:21 #3
Jeg indfører lige to betegnelser: Switch A har den kendte ip-adresse, den anden switch hedder B.
Om switch B har en ip-adresse eller ej har ingen indflydelse på dens performance.

Jeg kan forestille mig en god grund til dit problem kan være, at duplex på A er sat til full og B er slet ikke konfigureret. Derfor er alle B's porte sat til auto duplex og speed, som er default.
Når A og B bliver koblet sammen, vil B gå i half duplex, fordi A ikke forhandler, da den er tvunget til full. Det giver duplex mismatch, som er kvælende for performance!

Hvis du vil vide lidt mere om B, kan du telnette til A og skrive "show cdp neighbors detail". Så får du at vide, om den anden switch har en ip adresse og hvad den evt er.
Hvis du har et konsol-kabel, kan du også gå direkte ind på B og se.
Avatar billede bigo Nybegynder
13. juni 2002 - 10:22 #4
Du bør også kigge på arp timeout.. det er noget grimt noget..

Men du bør først og fremmest se om der er link på din forbindelse til den sekundære switch. er der det .. check ipsetup..
Avatar billede foldager Novice
13. juni 2002 - 10:25 #5
NanoQ> Kaskadekobling via matrixkabler.....det ved jeg ikke lige hvad er,  men har forsøgt at finde ud af det.
http://www.cisco.com/univercd/cc/td/doc/product/lan/c2900xl/29_35wc4/2900hig/29instal.htm#57797
Er det sådan en sag?
Cisco foreskriver andetsteds at forbinde andre switche med krydskabel.

Kennethjen> Det er ikke mig der har installeret udstyret.
Den switch jeg kan se har IP 192.168.1.12 (hvilket svarer til det der står skrevet på fronten).
Den anden switch er mærket med 192.168.1.11, men denne adresse bruges af en printer.....
Avatar billede foldager Novice
13. juni 2002 - 14:14 #6
Jeg har nu ændret printerens IP, og håber at det vil løse problemet. Hvis ikke tror jeg at jeg vil dyrke svindlerens råd.....jeg vender tilbage
Avatar billede svindler Nybegynder
13. juni 2002 - 14:49 #7
Jeg kom lige i tanker om, at der er en lille "mode" knap til venstre på switchen.
Hvis du trykker et par gange, til FDUP lyser, kan du se, hvilke porte der kører full duplex. Tændt lys i portens status lampe indikerer full duplex, slukket indikerer half.
Det skal stemme overens på de porte, der forbinder de to switche. De skal begge to være tændt eller begge to være slukket. Hvis de ikke er ens, har du det førnævnte problem med duplex mismatch.
Avatar billede foldager Novice
13. juni 2002 - 15:09 #8
Tak svindler! Jeg vil checke det!
Avatar billede foldager Novice
26. juni 2002 - 15:04 #9
Det hjalp lidt. Folk roser ikke tempoet, men de hysteriske udbrud fra brugerne er stilnet af....tak!
Avatar billede svindler Nybegynder
26. juni 2002 - 16:09 #10
Hvad hjalp? Fik du rettet et duplex problem? Eller var det et ip adresse sammenfald med printeren?
Eller hjalp det, at du trykkede lidt på status-knapperne og bad brugerne om at prøve igen? ;-)
Avatar billede foldager Novice
03. juli 2002 - 09:44 #11
Det var en kombination. Printerens IP er jo ændret, men jeg tror ikke det var det der var det største problem.
Jeg trykkede lidt på status-knapperne og fandt ud af at den switch jeg kan konfigurere ikke kørte full duplex på den port de to er linket med. Jeg ændrede derfor dette, så de nu begge kører full duplex.
Dernæst fortalte jeg brugerne at nu var ydelsen forbedret, hvilket de faktisk hoppede på de fleste af dem. Tro kan flytte bjerge....
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester