16. juni 2002 - 02:27Der er
29 kommentarer og 1 løsning
Jeg søger en ny freelancer (grafisk), samt et deisgn
Hej..
Jeg har et lille firma ved siden af studiet. Vi er pt. 3 i det og det kører stille og roligt. Vi er netop flyttet i hus, både fordi at vi manglede plads, men ikke midst fordi at det kræver plads at drive et firma.
Vi er i fuld gang med at re-etablere hele vores forretningskoncept. Før i tiden har vi primært beskæftiges os med forskellige former for I-Net programmering og design. Nu vil vi gerne ekspandere lidt, og er derfor begyndt at sælge hardware og netværkssystemer, samt at tilbyde konsulentbistand.
Vores nuværende web er ikke optimal til vores nye forretningskoncept. Designet er for alm., og det er ikke nemt at ændre på det, i kraft af, at der ikke er meget plads til tekst og andet information.
Derudover har vi ikke haft held til at få lavet et ordenligt logo. Det skyldes egenlig kun undertegnedes manglede evne til at designe logoer :o)
Nå, men anyway, det jeg søger er altså en dygtig designer som kunne tænke sig at være vores faste freelancer til grafiske web-opgaver m.m. Jeg er selv temmelig kyndig indenfor design, men det er også det :-)
For lige at skitsere lidt:
Vi tilbyder dig: - at blive vores eneste freelance designer. - du kan, hvis du vil, få plads på vores server - 250 kr
Du tilbyder/designer: - Et design som vi skal bruge istedet for det nuværende design. Der skal være flot og helst ikke alt for alm., men samtidig ikke alt for forvirende. - Et logo som vi kan bruge fremover som brand
Hvis du er interesseret, så er du velkommen til at kontakte mig på karsten@scandicweb.dk
NB. Hvis du sender en email, så skriv venligst lidt om dig selv, hvad du kan, referencer og ikke mindst, hvad du fremover vil tage for en opgave.. Altså projektlønnet eller timeløn..
Freelance kategorien er udelukkende beregnet til privat personer der gerne vil have hjælp til et stykke grafik for rimelige points.
Da du mangler en designløsning til dit firma, må det jo betegnes som en kommerciel opgave, hvilket Sharksforum er beregnet til. Derovre tager de glædeligt imod penge for designløsninger ;)
Synes godt om
Slettet bruger
16. juni 2002 - 02:47#6
Jeg har lavet design i snart 2 år, (Photoshop) Jeg ville selv sige at jeg kan designe rimelig proffesionelt... Jeg har før arbejdet hos kunder, og har 2 lige nu...
men jeg er kun 14 år... (pt. hehe)
Jeg har også programmeret ASP i 1 år, og kan alt inden for: (X)HTML og CSS...
Jeg har "studeret" Usability bøger, og alt det der...
Det jeg skrev med timepris var ment som fremover.. Altså til den freelancer som vi nu vælger :-)
Men nu skal jeg da være ærlig og sige at grunden til at jeg udlisitere opgaven er, sort set, at jeg selv sidder med eksamner op oer begge ører, samt lige er flyttet i hus, hvor der er sindsygt meget at lave :o)
7th >> Man skal ikke snakke om noget man ikke har forstand på, Freelance kategorien på eksperten var originalt tænkt som et sted man kunne finde freelancere til sit firma. Det med privates opgaver er noget den er blevet til, jeg synes det er dejligt at kategorien bliver vrugt som den var tænkt.
Jeg vil give netsrac fuldstændig ret. Freelance betyder ikke, som mange fejlagtigt tror, at man bare kan forvente at få et stykket arbejde gratis. Jeg syntes det er iorden at man beder om hjælp til et stykke grafik eller måske endda får lavet et komplet stykke grafik, men derimod syntes jeg at man skal misbruge denne kategori til komplette designs osv.
Jeg vil gerne citere tmceu, som jeg for nyligt snakkede med i ASP kategorien:
"Hvis mig den butik hvor jeg kan købe mælk og brød for points..."
Nå, det var bare lige min mening.
/peter
Synes godt om
Slettet bruger
16. juni 2002 - 20:21#23
freeman > De sider du præsentere er dybt proffesionele... Og efter min menningen ikke godt at vise såen et design som en firma profil...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.