Avatar billede foldager Novice
16. juni 2002 - 12:11 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Zywall 10 knas

Jeg har et netværk med Proaccess ADSL og speedstream router på 192.168.1.1.
Jeg har netop købt en Zywall 10, og bøvler nu med den.
For at kunne konfigurere zywallen skal jeg have adgang til webinterfacet.

Zywallen er som standard angivet til samme IP (192.168.1.1) hvorfor jeg har forsøgt at angive en ny IP via terminal emulation.
Det er dog lige meget hvilken IP jeg giver den. Jeg kan ikke connecte via web, og den viser sig heller ikke når jeg IP-scanner....

 
Avatar billede Slettet bruger
16. juni 2002 - 12:18 #1
Hvis du nu første sætter zywallen til og så konfigurere den og tildeler den nu IP og så bagefter sætter din speedstream på og test lige om det virker nu. og sæt det sidste på.
Avatar billede foldager Novice
16. juni 2002 - 13:10 #2
Jeg har nu ændret zywallens IP tilbage til 192.168.1, slukket speedstream routeren, hvorefter jeg kunne få adgang til webinterfacet. Jeg ændrede her IPen tilbage til den IP zywallen skal have (192.168.1.14).
Jeg kan dog stadig ikke få de to enheder til at være på samtidig. Hvis jeg sætter speedstreameren på blokeres begge IP-adresser (1 og 14)....
Hvis jeg genstarter speedstreameren alene får jeg hul igennem, og hvis zywallen er alene har jeg adgang til webinterfacet.
Avatar billede rickypriv Nybegynder
16. juni 2002 - 13:23 #3
Så vidt jeg er blevet fortalt, skal du kunne kunne erstatte din SpeedStream med din ZyWall .. sæt din ZyWall til at køre DHCP Server og sæt så de andre maskiner på, så skulle det køre, når du har indtastet pass og username på din TDC forbindelse op. :)

Held og lykke.
Avatar billede rickypriv Nybegynder
16. juni 2002 - 13:30 #4
Problemet ligger nemlig i at din Zywall fungerer som en router ..

Skal du både have din SpeedStream på med din ZyWall skal du sætte ZyWall'en op mellem din router og din hub/switch, med et krydset kabel og lave et virtuelt netværk inden for et andet scope (eks. 10.0.0.x), mellem din SpeedStream og din ZyWall .. men om det fungerer på TDC forbindelsen ved jeg ikke ..

Du har jo fordelen i at du har et modem på i den sidste endne, så du er ikke afhængig af SpeedStream routeren .. men kan sætte en hvilken som helst router på (stort set) i stedet for.

Kørte du derimod med Tiscali eller CC skulle du lave det virtuelle netværk jeg beskriver ovenfor .. dette har jeg gjort på mit arb. med en Soho 77 router fra Tiscali og en 3Com OfficeConnect firewall.

Firewall'en gav jeg så ip'adressen 192.168.1.1 (som var Soho 77'erens) tidligere IP adresse.
Derefter satte jeg Firewall'ens eksterne ip adresse op til at køre 10.0.0.1 og Soho 77 ændrede jeg fra tidligere 192.168.1.1 til 10.0.0.2

Så havde jeg virtuelt netværk mellem routeren og firewall'en og et fysisk netværk mellem firewall'en og computerene, som før med en router alene.

Håber at det bragte lys over det. :)
Avatar billede foldager Novice
16. juni 2002 - 13:33 #5
Det håber jeg også ;-) Det lyder lovende, men jeg har desværre ikke tid til at nørde mere for firmaet nu. Jeg tester det en anden gang. Foreløbigt mange tak!
Avatar billede rickypriv Nybegynder
16. juni 2002 - 13:41 #6
Jeg er ikke for god til at tjekke ekspertens mail , så du kan jo lige sende en påmindelse på
icq: 88964792
msn: administrator@privat.dk
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester