19. juni 2002 - 09:46Der er
18 kommentarer og 2 løsninger
Min Bruger.dic er dårlig til retskrivning!
Jeg har min Office word og den kan åbenbart ikke stave korrekt, og hvad kan jeg gøre ved det?
Bla. siger den ikke noget til ordet spænende, men den korrekte måde at skrive det på er iflg. retskrivningsordbogen "spændende". Findes der opdatere versioner af disse bruger.dic/ordbøger?
Microsoft vil vel gerne have at man betaler penge for den nyeste Office som højst sansynligt har opdaterede ordlister. Tror ikke det er muligt at få Microsoft til gratis at udlevere opdaterede ordlister :(
Hvis den godkender spænende er det formentligt fordi ordet er tilføjet i bruger.dic som er din egen ordbog. Du kan gå ind og kontrollere og rette ved at følge nedenstånde vejledning, som er stjålet fra hjælpen i word.
Tilføje, slette eller redigere ord i en brugerordbog
1 Klik på Indstillinger i menuen Funktioner, og klik derefter på fanen Stave- og grammatikkontrol.
Vis hvordan
2 Klik på Brugerordbøger. 3 Marker den ordbog, du vil redigere. Pas på ikke at fjerne afkrydsningen i feltet. 4 Klik på Rediger. 5 Tilføj, slet eller rediger ordene i brugerordbogen.
Tryk på ENTER efter hvert ord for at placere det på en separat linje, hvis du skriver ord.
6 Gem ændringerne ved at klikke på Gem , når du har afsluttet redigeringen. 7 Luk ordbogsfilen, så den er tilgængelig, næste gang du kontrollerer stavningen.
Bemærk! Når du redigerer en brugerordbog, slås den automatiske stave- og grammatikkontrol fra. Du kan slå den til igen, når du har lukket ordbogsfilen. Klik på , hvis du vil have yderligere oplysninger.
jimse: Jeg har ikke tilføjet spænende, men den skriver det også hos mig. Men det kommer måske af at den godt kan stave til spæne (løbe), og den måske ikke kan kontrollere endelserne af ordene?!?!
vieri og sthen: Det er rigtigt hvad i begge skriver, men min tager det ikke med. Jeg har selvfølgelig også en gammel word 97 udgave, så det er måske derfor min ikke tager det med??
jimse >> Jeg ved hvordan jeg kan tilføje og slette egne indtasninger og "spænende" er ikke emd på listen *s* Så dit svar hjælper mig desværre ikek og jeg må afvise dig - sorry.
sthen >> Du siger at ordet "spænende" er ok, dvs at løbe - spæne. Jeg bliver nok også nød til at afvise dit svar.
Der er ingen ordbøger hvori du kan finde et ord i udvidet nutidsform (ved ikke hvad det hedder på latin, men det var den betegnelse jeg lærte da jeg gik i skole)
Derfor kan du ikke finde spænende
du kan f.eks. heller ikke finde ordet hoppende eller hinkende
Man kan ikke have opdaterede versioner af en ting, man laver selv, med mindre man selv opdaterer.
Spænende er ikke markeret fordi det er et korrekt. At spæne, jeg spæner osv. Når orddet bøjes i lang tillægsmåde (tror jeg - her kan en dansklærer sikkert korrigere)bliver det til spænende, fx "de spænende børn" parallelt med "de løbende børn".
Så ordet findes i hovedordbogen, og så er det korrekt iht. Word's måde at se tingne.
men hvis du placerer din cursor i ordet spænende (i word) og trykker på shift+F7, så angiver synonymordbogen ordets betydning til at være = løbende eller flygtende.
og bruger.dic er som udgangpunkt tom, den indeholder kun ord der er accepteret af brugeren, og evt navne der bliver lagt ind i forbindelse med indtastning af brugerdata ved installationen.
Den danske hovedordbog hedder noget i retningaf msspda.dic (frit efter hukommelsen altså)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.