I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Er der heller ingen, der vil tilkendegive, at dde ikke ved det ??.... bare så jeg er sikker på, at der i det mindste er nogen, som har opdaget, at spørgsmålet er oprettet.
Der kunne goddt komme 63 point oveni, hvis der er en, der har det rigtige svar !!
Åbn din base i redigerings\"mode\", åbn din formular(ere); inden du foretager dig nogetsomhelst andet højreklikker du på formens hoved, vælger egenskaber. scroll ned til \"genvejsmenu\" klik fra nej til ja.
Den var sat til Yes før konverteringen og den er stadigvæk Yes i den konverterede databases form.
Alle forms har denne sat til Yes og det virker også upåklageligt ... sålænge jeg ikke minimerer selve Access-baggrunden med \"Database\" vinduet, menubjælken osv.
Det gør jeg, så det kun er de aktuelle forms, der vises frem, som i normale windows programmer.
i redigeringsmode, vælg menuen tools (værktøj) startup (start), allow default shortcut menus, OK gem, kør og check om det virker. Gør det ikke, luk basen og start den igen. ???
Det er, som jeg har fortalt før - kun når jeg minimerer \"bagrunden\" - altså selve access winduet med \"Database\"-winduet, alle toolbars og Access menuen inde i. Jeg har kun min egen form fremme. Den er sat til PopUp og Modal og den minimerer lige selve access vinduet med Load-event\'et.
Hvis jeg ikke minimerer access vinduet, så virker det fint, men det kan jeg ikke nøjes med.
Æh, jeg tror sq jeg har taget fejl! For kort at referere ovenst. sp., har jeg måttet sande at makromenu\'er er noget rod i Access2K (understøttes men er en fy!ting)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.