26. juni 2002 - 22:34Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Script til at se Mobiltelefon ?
Hej. Jeg er ny her, så jeg skal nok hjælpes lidt.
Jeg leder efter et script som kan se hvilken telefon som kommer ind på siden - så den sender det script som skal bruges til netop den telefon tilbage. Som jeg husker det - er der Nokia, Ericsson og Phone.com - Wap 1.1 men nu også Wap 2.0.
Er der nogen som kan huske det script fra Wap 1.1 - jeg trot det var på Anywhereyougo eller wapforum. Jeg har brug for det,,, Nu
Prøv eventuelt at chekke hvad der står i: Request.ServerVariables("HTTP_USER_AGENT") Den burde indeholde mobiltelefon typen. Jeg har ikke selv prøvet, men har engang set det omtalt i et eller andet forum.
Ops, jeg havde glemt den. jeg har også fundet et program som kan det. Men jeg kan også godkende dette svar. Det fylder mindre end et helt program ;-). Men jeg vil da gerne høre flere løsninger.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.