Avatar billede frank74 Nybegynder
10. juli 2002 - 19:00 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Scripts på Domain-Server.

Hvordan får man en Domain-Server til at køre et bestemt logon-script når en bruger logger på fra en arbejdstation?
Er der nogen der måske har et link til f.eks. "domain-server for dummies" :-)
Avatar billede daki Juniormester
10. juli 2002 - 19:51 #1
Jeg bruger WIN2000 Server.
Når jeg har oprettet en bruger på serveren, vælger jeg egenskaber for brugeren finder profile - der kan jeg henvise til en logon scripts, som jeg kalder 'brugernavn.bat'
Denne script/bat-fil opretter jeg i mappen for scripts:
C:\WINNT\sysvol\sysvol\servernavn\scripts - jeg har oprettet en genvej på skrivebordet til denne mappe.

Håber du kan bruge dettte :-)

Linket kan jeg desværre ikke hjælpe med :-(
Avatar billede frank74 Nybegynder
12. juli 2002 - 00:11 #2
Tak for hjælpen. Så virker det også. :-)
Har du ellers nogle gode scripts jeg måske kan få brug for? :-)
Avatar billede daki Juniormester
12. juli 2002 - 08:56 #3
Tak skal du have :-)

Jeg har dem ikke lige hos mig nu, men jeg kan finde nogle i aften.

Men hvad er det lige du er på 'jagt' efter, så jeg evt. kan finde det i mine gemmer :-))
Avatar billede frank74 Nybegynder
12. juli 2002 - 16:45 #4
Jeg søger efter det hele. Er bare i gang med at lege lidt og vil gerne se hvad man alt kan lave med scripts. c",)
Avatar billede daki Juniormester
17. juli 2002 - 10:11 #5
Hej igen

Jeg kan desværre ikke hjælpe dig, alle mine papirer og disketter med logonscripts er blevet borte for mig. Og det eneste vi bruger på arbejde er 'net use', 'net time' og 'net print'. Net print bruges til at tildele en printer, som er delt på serveren.

eks. net print %logonserver%printer01

/dan
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester