Avatar billede stigc Nybegynder
22. august 2000 - 21:53 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Har jeg mistet alle min emails?

Min computer frøs mens jeg havde Outlook ekspress v5.0 åben. Jeg blev derfor nød til at resette computeren. Da jeg åbnede programmet Oulook igen, var det hele opsat som da programmet lige var instaleret. Dvs. igen emails, og en velkomsbesked fra Microsoft. Hvor er mine emails?

Avatar billede manon Nybegynder
22. august 2000 - 21:58 #1
Prøv at søge efter idx og mbx filer og se hvor de er landet.
Jeg ved ikke om Outlook bruger samme filer som Express! men prøv det.

det næste er så at oprette genvejen til de mapper og det aner jeg ikke hvordan man gør :-(
Avatar billede renis Nybegynder
22. august 2000 - 22:17 #2
Jeg har prøvet noget ligende og der var jeg nødt til at finde de gamle mail  -  kig under følgende mapper, tallene variere fra pc til pc.

C:\\WINDOWS\\Application Data\\Identities\\{8034DAA0-5C7A-11D4-8024-8FE1B30C2840}\\Microsoft\\Outlook Express

Tag en sikkerhedskopi af alle filerne og prøv at installere Express 5.0 igen og læg filerne ind.

Hvis du har opgraderet fra Express 4.0 til 5.0.:
Hvis det ikke virker skal du prøve at afinstallere 5.0 og installere 4.0 og lægge filerne ind i dens mail katalog. - Det jeg oplevet var at filerne var tilbage i gammelt 4.0 format.
Avatar billede stigc Nybegynder
23. august 2000 - 18:52 #3
igen af tigene hjalp.......
Avatar billede renis Nybegynder
23. august 2000 - 20:36 #4
Kunne du finde dine gamle mail filer og hvad fyldte mappen Outlook express ?
Avatar billede stigc Nybegynder
23. august 2000 - 22:02 #5
Jeg har fundet dem, se her:

http://194.255.24.70/spm/23876
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester