Annonceindlæg tema
Forsvar & beredskab
Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.
Et nemt alternativ er at lave en firkant og vælge Smooth i Select->Modify-menuen. Så kan du vælge Select->Inverse og trykke på delete - så er det udenom også væk.
Hvis du har en nyere udgave af Photoshop kan du bruge Rounded Rectangle Tool til at lave det med - det var så endnu et alternativ :)
Hvad er genvejen til Rounded Rectange Tool
U - måske skal du holde Shift nede i mens, men den er derunder.
Hmm??? Virker ikke helt, det med Rounded Rectangle Tool
Jo til runde hjørner virker det ganske fint. Men hvis du vil bruge det til et billede som i dit eks., så ville jeg anvende den anden metode.
Du skrev: "Et nemt alternativ er at lave en firkan og vælge"..., men hvor skal firkanten være? jeg lavede en lille firkant i hjørnet, men jeg kunne ikke vælge Modify-menuen.
Firkanten skal være så stor som dine yderkanter på de lige sider - hvor stort det er afhænger af dit billede. Select->Modify->Smooth og så indtast en værdi som afgører hvor "rund" hjørnerne skal være.
22. juli 2002 - 16:57
#10
Jeg bruger Rektangle tool til at lave en firkant med, men jeg har ikke adgang til Modify menuen
22. juli 2002 - 17:13
#11
Anvender du Rectangular Marquee-tool'et ?
22. juli 2002 - 17:21
#12
Nej. Genvejen til Rectangular er? Jeg nemlig ikke finde den i menuen
22. juli 2002 - 17:23
#13
M - den er allerøverst til venstre.
22. juli 2002 - 17:25
#14
Jeg kan ikke trykke på Smooth
22. juli 2002 - 17:34
#15
Hvis du laver en vilkårlig firkant - kan du så ikke vælge smooth?
22. juli 2002 - 17:48
#16
Jo, nu virker det, men nå jeg tar rektangle Maquee og markerer hele billedet virker det ikke.
22. juli 2002 - 18:01
#17
Så lav en Fixed Size i billedets størrelse minus 1 pixel - så kan du.
22. juli 2002 - 18:23
#18
Men hvis jeg fjerne en pixel i hvert side virker det.
22. juli 2002 - 18:23
#19
Det virker takker.
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.