26. juli 2002 - 15:38Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Fællesmængde - Delmængde o.s.v.
Hej Jeg sidder med 2 kolonner. Nu vil jeg gerne vide hvordan jeg kan finde de rækker som kolonne 1 har som kolonne 2 ikke har og ligeså omvendt. Excel må da have en så simpel funktion.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Sortere kolonner på grundlag af indholdet i rækker
1Klik på en celle på den liste, der skal sorteres. 2Klik på Sorter i menuen Data.
Vis hvordan
3Klik på Indstillinger. 4Klik på Sorter fra venstre mod højre under Retning, og klik derefter på OK. 5Klik på de rækker, der skal sorteres, i boksen Sorter efter og Og derefter.
hvis dine 2 kolonne er A og B kan du skrive en formel som denne i kolonne C række 1
=TÆL.HVIS($B$1:$B$100;A1)
denne tæller antallet af forekomster af det der står i A1 i kolonne B fra række 1 til række 100. tag så formlen og kopier den lige så langt ned som du har data i kolonne A. I kolonne D kan du så skrive det omvendt =TÆL.HVIS($A$1:$A$86;B1) og kopiere lige så langt ned som der er data i kolonne B. Hvis du kun ønsker at se de der ikke findes i en anden kolonne så skriv =HVIS(TÆL.HVIS($B$1:$B$100;A1)>0;"";"Findes ikke") i kol C =HVIS(TÆL.HVIS($A$1:$A$86;b1)>0;"";"Findes ikke") i kol D og kopier ned.
Det virker fint hvor kolonnerne står over for hinanden. Virker dog ikke ved de ekstra 14 rækker. Her skriver den at tallet ikke findes i den anden tabel til trods for at det gør det. Hvad gør man så?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.