Avatar billede fri-hash Nybegynder
30. juli 2002 - 11:26 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

[enter] skal IKKE submitte html-formular i IE

i internet explorer kan man submitte en formular ved at aktivere [enter] mens der er fokus på formen

er der en der kan et lille fif, således at aktivering af [enter] IKKE submitter formularen og derved aktiverer en funktion der kaldes onsubmit, men istedet kalder en anden funktion og ikke submitter formularen?

jeg har forsøgt mig med løsningsforslag fra http://www.eksperten.dk/spm/239268 , men disse aktiverer stadig funktionen der kaldes onsubmit
Avatar billede ghazaleh Nybegynder
30. juli 2002 - 11:35 #1
<form onsubmit="java script:funktion();return false;">

Her kaldes en javascript funktion og formen submittes ikke. Var det det du ville?
Avatar billede runeevers Nybegynder
30. juli 2002 - 11:36 #2
Det er jo kun hvis knappen er <input type="submit">.

Hvis du istedet laver den om til <input type="button"> submitter den ikke ved tryk på enter.
Avatar billede jakoba Nybegynder
30. juli 2002 - 11:37 #3
<form action="fil.html" onsubmit="if(this.knapOk){this.knapOk=false;return true}else{enterIForm(this);return false;}">

din submitknap skal så have en onclick handler:
<input tyåe='submit' value='send' onclick="this.form.knapOk=true">

og du laver så en funktion enterIForm() der er den der bliver kaldt hvis der blot blev trykket enter.

mvh JakobA
Avatar billede fri-hash Nybegynder
30. juli 2002 - 12:11 #4
jakoba > yes, så er jeg på rette vej - thanx
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester